بلغارستان و رومانی پس از سیزده سال انتظار به پیمان «شینگن» پیوستند

اتریش نگران است که اعطای عضویت کامل به بلغارستان و رومانی به تشدید سیل پناهجویان به قلمرو اروپا منجر شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بلغارستان و رومانی روز یکشنبه پس از انتظاری سیزده ساله به پیمان «شینگن» پیوستند. این پیمان منطقه‌ای در قلمرو اروپا ایجاد کرده که حرکت درون آن آزاد است و به ویزا نیازی ندارد. حرکت در قلمرو شینگن از سه مسیر زمین، هوا و دریا آزاد است.

به گزارش «یورونیوز»، عضویت این دو کشور هنوز کامل نیست، چرا که اگر اتریش عضویت‌شان را وتو کند، آنها از مسیر زمینی معافیت ویزا نخواهند داشت. اتریش نگران است که اعطای عضویت کامل به بلغارستان و رومانی به تشدید سیل پناهجویان به قلمرو اروپا منجر شود.

اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا در این باره گفت: «این موفقیتی بزرگ برای هر دو کشور و یک لحظه تاریخی برای منطقه شینگن است، که بزرگترین منطقه حرکت آزاد در جهان است. ما با هم در حال ساختن یک اروپای قوی‌تر و متحد‌تر برای شهروندان‌مان هستیم.»

کرواسی با وجودی که دیرتر از بلغارستان و رومانی به اتحادیه اروپا پیوست، اما در ژانویه سال 2023 زودتر از آن دو کشور به عضو 27 شینگن تبدیل شد. پیمان شینگن اکنون 29 عضو دارد. این‌ها 25 تا از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا به علاوه سوئیس، نروژ، ایسلند، و لیختن‌اشتاین هستند.

دولت رومانی گفت که قوانین شینگن بر چهار بندر و 17 فرودگاه این کشور اعمال می‌شود. قرار است تعداد افسران پلیس و مأموران مهاجرت برای رسیدگی به امور مسافران افزایش یابد. آنها همچنین چک‌های تصادفی برای شناسایی افراد با اسناد تقلبی انجام می‌دهند.

به گفته یورونیوز، منطقه شینگن در سال 1995، ده سال پس از امضای توافق شینگن بین پنج عضو جامعه اقتصادی اروپا، یعنی آلمان، بلژیک، فرانسه، لوکزامبورگ، و هلند شکل گرفت. بعد از آن چندین توافق دیگر امضا شد تا محدوده شینگن گسترده‌تر شود، و در سال 2007 نه کشور دیگر به این پیمان پیوستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید