فرانسه در صدد ارسال خودروهای زرهی و موشک‌های ضدهوایی به اوکراین است

زلنسکی: روسیه «حملات نفرت‌انگیزی» را با هدف «فرسایش» توان اوکراین، انجام می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سباستین لوکورنو، وزیر دفاع فرانسه، اعلام کرد که پاریس قصد دارد بسته کمکی جدیدی شامل «صدها» خودروی زرهی و موشک ضدهوایی به اوکراین در جنگش با روسیه ارائه کند.

لوکورنو در مصاحبه‌ای با روزنامه «لا تریبون» که اواخر شنبه 11 فروردین منتشر شد، گفت: «برای کنترل یک خط مقدم گسترده مانند این، ارتش اوکراین، برای مثال، به خودرو «واب» ما نیاز دارد که برای جابجایی نیروها بسیار ضروری هستند».

فرانسه در حال حاضر این خودروها را که برخی از آنها بیش از 40 سال قدمت دارند، با خودروهای زرهی جدید «گریفون» جایگزین می‌کند، با این حال لوکورنو خاطرنشان کرد که خودروهای قدیمی «هنوز عملیاتی هستند».

او افزود: «ما در خصوص صدها دستگاه از این خودرو برای سال 2024 و اوائل 2025 صحبت می‌کنیم».

ارسال پرتابگرهای مشابه پاترویوت

پاریس همچنین شمار بیشتری از موشک‌های ضدهوایی«استر 30» قابل شلیک از پرتابگر «سامپ/تی» مشابه سامانه «پاترویوت» ارائه‌شده از سوی آمریکا، به کی‌یف عرضه خواهد کرد.

لوکورنو فاش کرد: «ما همچنین در یک جدول زمانی بسیار کوتاه برای توسعه مهمات کنترل از راه دور برای تحویل به اوکراین از تابستان امسال، کار می‌کنیم».

دولت فرانسه، کارخانه‌های اسلحه‌سازی را زیر فشار گذاشته است تا تولیدات خود را برای تامین نیازهای ارتش فرانسه و تضمین تداوم حمایت از اوکراین پس از بیش از دو سال جنگ با روسیه، افزایش دهند.

این در حالی است که کی‌یف هشدار داده، ذخایر مهمات این کشور رو به اتمام است و مشخصا از واشینگتن خواسته است تا به بحران سیاسی که بسته کمکی جدید 60 میلیارد دلاری این کشور به اوکراین را مسدود کرده است، پایان دهد.

«حملات نفرت‌انگیر»

از سویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، شامگاه شنبه در سخنرانی ویدئویی خود گفت که روسیه «حملات نفرت‌انگیزی» با هدف «فرسایش» توان اوکراین، انجام می‌دهد.

زلنسکی افزود: «آمریکا، اروپا و دیگر شرکای ما، از نیاز ما باخبرند... همه می‌دانند که کمک به ما در حال حاضر تا چه اندازه مهم است تا بتوانیم از خود در برابر این حملات محافظت کنیم».

عزل و نصب‌های اخیر زلنسکی

زلنسکی روز شنبه در حالی که روسیه حملات شبانه جدیدی را آغاز کرد، در راستای ایجاد تغییراتی در کابینه، یک معاون و چند مشاور را برکنار کرد.

زلنسکی، سرگئی شفیر، معاون ارشد خود را از سمت معاون اول که از سال 2019 برعهده داشت، برکنار کرد. رئیس جمهوری اوکراین همچنین سه مشاور و دو نماینده رئیس جمهوری را که بر فعالیت‌های داوطلبانه و حقوق سربازان نظارت دارند، کنار گذاشت.

هیچ توضیح فوری در مورد آخرین روند تغییرات در عزل و نصب‌های گسترده مقامات طی ماه‌های اخیر ارائه نشده است.

آخرین تحولات میدانی

نیروی هوایی اوکراین شنبه اعلام کرد که روسیه، 12 پهپاد «شاهد» ساخت ایران را در طول شب پرتاب کرد که 9 فروند از آنها سرنگون شدند. بر اساس بیانیه نیروی هوایی اوکراین، 4 موشک نیز به سوی شرق اوکراین شلیک شد.

نیروهای مسلح اوکراین در پست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که روسیه طی 24 ساعت گذشته، رگباری از 38 موشک، 75 حمله هوایی و 98 حمله با راکت‌اندازهای چندگانه، شلیک کرده است.

وادیم ولاشکین، فرماندار منطقه دونتسک اوکراین شنبه اعلام کرد که در بمباران روسیه در بخش اشغالی دونتسک، دو نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی شدند.

شرکت انرژی اوکراین «سنترنرگو» نیز شنبه اعلام کرد که نیروگاه حرارتی «زمییف» از بزرگترین نیروگاه‌های حرارتی در شرق منطقه خارکف، پس از بمباران هفته گذشته روسیه به طور کامل تخریب شد و تعمیر آن ممکن است حدود 18 ماه زمان ببرد.

اوکراین در مقابله با این بمباران‌ها مرتبا از هم‌پیمانان غربی خود می‌خواهد تا کمک‌های نظامی و مشخصا سامانه‌های پدافند هوایی بیشتری را ارسال کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید