پاسخ کرملین به پیشنهاد اخیر زلنسکی برای گفت‌وگو: مرزها تغییر کرده است

زلنسکی برای نخستین بار گفته که مذاکرات صلح می‌تواند بدون بازگشت اوکراین به مرزهای1991 و صرفا با بازگشت به مرزهای 2022، آغاز شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ابراز تمایل زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، برای آغازگفت‌وگوهای صلح با روسیه مشروط به بازگشت این کشور به مرزهای 2022، واکنش تند مسکو را به دنبال داشت.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در پاسخ به این پیشنهاد در اشاره به تحولات ناشی از به اصطلاح «عملیات نظامی روسیه و ضمیمه شدن 4 منطقه اوکراین» گفت: «از زمان عملیات نظامی، واقعیت ژئوپلیتیک و مرزهای میان دو کشور تغییرکرده است».

به گزارش رسانه‌های روسیه، پسکوف افزود که کشورش اکنون دارای چهار قلمرو جدید است و این واقعیت را نمی‌توان نادیدهگرفت و همه باید آن را در نظر بگیرند.

نرمش جدید زلنسکی

این واکنش مسکو پس از آن بود که زلنسکی برای نخستین بار تصریح کرد که مذاکرات صلح حتی می‌تواند بدون بازگشت اوکراین به مرزهای 1991 (بازگشت شبه جزیره کریمه)، و صرفا بازگشت به مرزهای 2022، آغاز شود.

رئیس جمهوری اوکراین جمعه 10 فروردین در مصاحبه با«سی‌بی‌اس نیوز» گفت: « اگر اوکراین بتواند به مرزهای 2022 بازگردد، روسیه برای گفت وگو آماده خواهد بود».

زلنسکی همچنین افزود زمانی که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه مناطقی را که از سال 2022 تصرف کرده، از دست بدهد، او آماده گفت‌وگو خواهد بود.

کی‌یف قبلا اعلام کرده بود، آغاز مذاکرات صلح تا زمانی که نیروهای روسیه از تمام سرزمین‌های اوکراین از جمله کریمه خارج نشوند، ناممکن است.

روسیه سال گذشته مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا را به خاک خود ضمیمه کرد؛ اگرچه برخی از این مناطق به طور کامل تحت کنترل روسیه نیستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید