لهستان نسبت به ورود اروپا به دوران پیش از جنگ هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در یکی از جدی‌‌ترین مواضع مقام‌های اروپایی‌ از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در دو سال پیش، دونالد تاسک، نخست‌وزیر لهستان نسبت به خطری که جنگ اوکراین برای اروپا ایجاد کرده است، به شدت هشدار داد.

تاسک شامگاه جمعه دهم فروردین در اظهاراتی رسانه‌ای گفت که برای اولین بار از زمان پایان جنگ جهانی دوم، تاکنون قاره اروپا وارد «دوران پیش از جنگ» شده است.

او شامگاه جمعه در گفت‌وگو با شبکه «لینا» که بزرگترین ائتلاف روزنامه‌های اروپا را شامل می شود، افزود: «جنگ دیگر مفهومی در گذشته نیست، بلکه یک واقعیت است و بیش از دو سال پیش آغاز شده است. نگران‌کننده‌ترین چیز در حال حاضر این است که هر سناریویی ممکن است اتفاق بیفتد. ما از سال 1945 تاکنون چنین وضعیتی را ندیده‌ایم».

تاسک در ادامه گفت: «می‌دانم که دوران ویران‌کننده‌ای به‌ویژه برای نسل جوان به نظر می‌رسد، اما باید به این واقعیت عادت کنیم که دوران جدیدی آغاز شده و آن دوران قبل از جنگ است».

نخست وزیر لهستان تاکید کرد، او در وصف وضعیت اروپا اغراق نکرده بلکه موضوع هر روز بیشتر روشن می‌شود.

آینده امنیت اروپا

دونالد تاسک، رئیس سابق شورای اروپا که کشورش یکی از مهم‌ترین حامیان اوکراین است می‌گوید اگر کی‌یف در جنگ شکست بخورد، «هیچ‌کس» در اروپا احساس امنیت نخواهد کرد.

او افزود: «مأموریت ما تقویت روابط بین کشورهای عضو ناتو است، صرف نظر از اینکه رئیس جمهوری آمریکا چه کسی باشد».

اظهارات نخست وزیر لهستان و رئیس سابق شورای اروپا پس از تهاجم روسیه به همسایه اوکراینی خود بیان شده که بیش از دو سال پیش احساس صلح پایدار را در رهبران اروپایی پس از جنگ متزلزل کرده و بسیاری از کشورهای اروپایی را بر آن داشت تا تولید تسلیحات را برای تامین نیازهای نیروهای کی‌یف تسریع کنند.

همچنین بازگشت احتمالی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا به کاخ سفید نیز یکی از نگرانی‌های قاره اروپا است.

ترامپ درباره سطح کمک‌های مالی و تسلیحاتی آمریکا به ناتو را برای ایالات متحده پر هزینه می‌داند و معتقد است که کشورهای اروپایی باید کمک‌های بیشتری به این ائتلاف نظامی بکنند. علاوه بر این، ترامپ همواره از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تمجید می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید