دادستانی روسیه «آلا پوگاچوا» ملکه پاپ را به عنوان «مزدور خارجی» معرفی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دفتر دادستانی روسیه از وزارت دادگستری این کشور خواسته‌ «آلا پوگاچوا»، ملکه موسیقی پاپ اتحاد جماهیر شوروی سابق را به دلیل مخالفت با جنگ اوکراین، به عنوان «مزدور خارجی» معرفی کند.

پوگاچوا که در میان چند نسل متمادی با آهنگ‌هایی همچون «میلیون رز سرخ» در سال 1982 و فیلم «زنی که آواز می‌خواند» 1978 شناخته شد، پیشتر انزجار خود را از پوتین به دلیل آغاز جنگ علیه اوکراین اعلام کرده بود.

این ملکه پاپ که در حال حاضر در خارج از روسیه است، در سال 2022، در رابطه با جنگ اوکراین گفت: «سربازان به دلیل اهداف واهی در جنگ کشته می‌شوند و مردم عادی باید بار جنگ را به دوش بکشند. این جنگ، روسیه را به یک کشور منحوس تبدیل می‌کند».

او همچنین در اوایل ماه مارس جاری گفت: «هیچ فرد عادی به روسیه باز نخواهد گشت».

برای اولین بار ویتالی بورودین، چهره‌ای تلویزیونی نزدیک به دولت روسیه، به طور رسمی از مقامات قضایی روسیه خواست پوگاچوا را به عنوان یک عامل خارجی معرفی کنند.

دادستانی کل روسیه در نامه‌ای به بورودین اعلام کرد که وزارت دادگستری این کشور مشغول بررسی درخواست اوست.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در این باره گفت که تا کنون هیچ اظهارات رسمی در این باره نشنیده است.

پوگاچوا نیز که ظاهرا در قبرس است، تاکنون واکنشی به این موضوع نشان نداده است.

به گفته ناظران، اتهام پوگاچوا که یکی از نمادهای فرهنگی اتحاد جماهیر شوروی محسوب می‌شود، باعث ایجاد شکاف بین کرملین و بسیاری از هوادارن این هنرمند خواهد شد. با وجود این، چنین اقدامی نیازمند تایید کرملین است.

واکنش پوگاچوا به این اقدام می‌تواند این روند روند را متوقف کند، اما تا کنون او به صورت علنی در این رابطه اظهار نظر نکرده است.

نیویورک تایمز در سال 2000 از این خواننده به عنوان «الهه پاپ روسی» نام برد، هنرمندی در قد و قواره ادیت پیاف، خواننده فرانسوی که آهنگ‌هایش الهام‌بخش میلیونها نفر بوده است.

شبکه «شات»، یکی از رسانه روسی نزدیک به سرویس‌های امنیتی این کشور اعلام کرد که احتمالا در روز 15 آوریل همزمان با تولد 75 سالگی این هنرمند، اعلامیه رسمی دولت مبنی بر جاسوس بودن او منتشر شود.

لیست بلندبالا

معمولا اولین نشانه مشکل جدی از سوی مقامات روسیه با اشخاص یا سازمانها با برچسب‌زدن جاسوسی به عنوان عامل یا مامور خارجی نمود پیدا می‌کند. تا کنون، 787 سازمان و افراد مشخص با این اتهام روبرو شده‌اند و اسامی آنان در یک لیست طولانی منتشر شده‌است.

این برچسب‌های باقیمانده از مفاهیم منفی دوران شوروی سابق، متهمان را با الزامات مالی و اداری سختی از سوی دولت روبه‌رو می‌کند.

چنین برچسبی اما برای بسیاری از مخالفان ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، به عنوان نشان افتخار مقاومت در برایر دیکتاتوری در نظر گرفته می‌شود.

طرفداران و مدافعان پوتین در مقابل می‌گویند که نخبگان فرهنگی غرب‌گرا که پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 مدارج رشد خود را طی کردند، در حال پاکسازی هستند و جای خود را به خوانندگان، نویسندگان و هنرمندان «میهن‌پرست» خواهند داد.

پوگاچوا بعد از اظهاراتش در مورد حمله مرگبار اخیر داعش در مسکو، مورد حمله حامیان پوتین قرار گرفت. او پنج‌شنبه 28 مارس در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: «غم و اندوه شما باید در روح شما باشد نه در اینستاگرام».

پوگاچوا در سال 2022 در همبستگی با همسرش، ماکسیم گالکین، کمدین تلویزیونی معروف که در لیست «مزدوران خارجی» قرار گرفت، از مقامات روسی خواست تا او را هم به عنوان یک عامل خارجی معرفی کنند.

با این حال پوتین و‌همچنین بوریس یلتسین رئیس‌جمهوری سابق روسیه در گذشته از پوگاچوا تمجید و استقبال کرده‌اند.

این‌خواننده نیز از میخاییل گورباچف آخرین رئیس اتحاد جماهیر شوروی، که در سال 2022 درگذشت، به دلیل فراهم کردن زمینه آزادی و رد خشونت در شوروی تمجید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید