واشینگتن: اسرائیل همه تسلیحات درخواستی خود را دریافت نکرده است

ستاد مشترک ارتش آمریکا: طرف اسرائیلی، خواستار تسلیحاتی است که ارتش در حال حاضر توانایی ارائه آنها را نداشته یا کشور، اکنون تمایلی به ارائه آنها ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌رغم اعلام حمایت‌های مکرر ایالات متحده از اسرائیل و با بروز اختلافات اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، تل‌آویو به همه تسلیحات درخواستی خود دست نیافته است.

ژنرال چارلز کیو براون، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، تصریح کرد که اسرائیل تمام تسلیحات درخواستی خود را دریافت نکرده است، زیرا افزون بر محدود بودن توانمندی‌های ارتش، برخی از این تسلیحات ممکن است بر آمادگی ارتش آمریکا تأثیر بگذارد.

به گزارش «رویترز»، براون در سخنانی که پنج‌شنبه 9 فروردین، در جریان رویدادی به میزبانی انجمن«دیفنس رایترز گروپ» ایراد کرد، گفت: «اگرچه ما از آنها با توانمندی‌ها پشتیبانی می‌کنیم، اما آنها همه موارد درخواستی خود را دریافت نکردند».

براون افزود: «علت این است که طرف اسرائیلی، خواستار تسلیحاتی است که ارتش در حال حاضر توانایی ارائه آنها را نداشته یا کشور، اکنون تمایلی به ارائه آنها ندارد».

گرل دورسی، سخنگوی براون متعاقبا توضیح داد که اظهارات براون در اشاره به«عملکرد معمول قبل از ارائه کمک‌های نظامی به هریک از هم‌پیمانان و شرکای آمریکا» است.

به گفته این سخنگو، « ما ذخایر تسلیحاتی آمریکا و هرگونه تاثیر محتمل این کمک‌ها را ارزیابی می‌کنیم تا بتوانیم توان خود را برای ارائه کمک‌های لازم، معین کنیم».

دورسی با این بیان که «هیچ تغییری در سیاست آمریکا در کار نیست»، تاکید کرد که کشورش به ارائه کمک‌های امنیتی به اسرائیل در دفاع از خود علیه حماس، ادامه می‌دهد.

3.8 میلیارد دلار کمک نظامی

این اظهارات پس از آن بود که لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، اوایل این هفته با یوآو گالانت، همتای اسرائیلی خود در واشینگتن دیدار داشت.

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» اعلام کرد که وزرای دفاع دو کشور در این دیدار در مورد کمک‌های امنیتی به اسرائیل گفت‌وگو کردند.

حمله اسرائیل به نوار غزه، با افزایش شمار کشته‌های غیرنظامی فلسطینی به بیش از 32000 نفر، بروز مخالفت‌های گسترده در حزب دموکرات را به دنبال داشته و هزاران نفر را بر آن داشت تا در برگه رای‌گیری انتخابات درون‌حزبی در روزهای اخیر، رای «عدم تعهد» را انتخاب کنند.

کمک‌های نظامی سالانه واشینگتن به اسرائیل به 3.8 میلیارد دلار می‌رسد.

آمریکا غالبا در رساندن سامانه‌های پدافند هوایی و مهمات به اسرائیل، تسریع می‌کند اما برخی از دموکرات‌ها و گروه‌های آمریکایی‌های عرب تبار اخیرا حمایت مطلق بایدن از تل‌آویو را مورد انتقاد قرار دادند که به باور آنها این إحساس را به اسرائیل می‌دهد که از مصونیت در قبال مجازات برخوردار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید