روسیه: عاملان حمله مسکو مبالغ هنگفتی از اوکراین دریافت کرده‌اند

کاخ سفید در واکنش به اتهام‌افکنی روسیه با تاکید این که «داعش» تنها مسئول حمله مسکو است، تبلیغات کرملین برای مرتبط دانستن حمله مسکو با اوکراین و غرب را «بی‌اساسی» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمیته تحقیقات روسیه، پنج‌شنبه 9 فروردین، اعلام کرد که عاملان حمله به سالن موسیقی در مرکز خرید «کروکوس سیتی هال» در حومه مسکو که منجر به کشته شدن 143 نفر شد، با «ملی‌گرایان اوکراینی» ارتباط داشته و «مبالغ هنگفتی پول» از اوکراین دریافت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، این کمیته تحقیقات از طریق «تلگرام» اعلام کرد:«بازجویی از تروریست‌های بازداشت‌شده، بررسی دستگاه‌های الکترونیکی ضبط‌شده از آن‌ها و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به تراکنش‌های مالی، به یافتن شواهدی منجر شد که ارتباط آن‌ها با ملی‌گرایان اوکراینی را ثابت می‌کند.»

مبالغ هنگفت پول و رمز‌ارز

کمیته مسئول تحقیقات جنایی بزرگ همچنین اضافه کرد که چهار مهاجم «مبالغ هنگفتی پول و رمزارز از اوکراین دریافت کرده‌اند که در طرح‌ریزی برای این جنایت استفاده شده است.»

بازپرس این پرونده همچنین از دستگیری یک مظنون جدید متهم به مشارکت در «تامین مالی» این حمله خبر داد.

«داعش» تنها مسئول حمله مسکو

در همین راستا، کاخ سفید، پنج‌شنبه در واکنش به اتهام‌افکنی روسیه، اعلام کرد: واضح است که «داعش» تنها مسئول حمله مسکو است.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید در این‌باره گفت آمریکا برای جلوگیری از وقوع حمله مسکو تلاش کرد و روسیه این را می‌داند. هشدار واشینگتن به مسکو به‌طور دقیق تهدیدی برای هدف گرفتن جشن‌ها را رصد کرده بود.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید طی یک نشست خبری با خبرنگاران افزود که واشینگتن به سرویس‌های امنیتی روسیه درباره حمله افراط‌گرایان هشدارهایی کتبی داده است که یکی از این هشدارهای پیش‌هنگام مرتبط با حمله مسکو ارائه شده است.

به گفته این مقام آمریکایی اما روس‌ها «تبلیغات بی‌اساسی» درباره حمله مسکو منتشر می‌کنند.
کمیته تحقیقات روسیه پنج‌شنبه اعلام کرد که یک مظنون دیگری که در تامین مالی حمله مسکو نقش داشته است، بازداشت شد.

کاربرد ماده قابل اشتعال

شایان ذکر است که مهاجمان مظنون به انجام حمله روز جمعه در سالن کنسرت در حومه مسکو که به کشته شدن 143نفر و زخمی شدن 360 نفر منجر شد، با استفاده از«سلاح‌های خودکار»، ساختمان این مرکز را با «مایع قابل اشتعال»، به آتش کشیدند.

مدیر سرویس امنیت فدرال روسیه، پیشتر از دستگیری 11 نفر مظنون از جمله 4 تروریست عامل حمله تروریستی به سالن کنسرت «کروکوس سیتی هال» خبر داده بود.

این در حالی است که 8 نفر از آن‌ها تفهیم اتهام و با قرار بازداشت موقت روانه زندان شدند.

«روزنه‌ای» برای فرار

یک روز پس از وقوع حمله مسکو، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه فاش کرد که چهار مهاجم مظنون در منطقه بریانسک هنگام تلاش برای فرار به اوکراین، دستگیر شدند، جایی که «روزنه‌ای» امکان فرار از مرز در سمت اوکراین را فراهم می‌کرد.

الکساندر بورتنیکوف، مدیر سرویس امنیت فدرال روسیه نیز سرویس‌های اطلاعاتی اوکراین و غرب را به «تسهیل» این حمله متهم کرد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز ضمن ابراز تردید درباره نقش «داعش» در این حمله و اظهار تعجب کرده بود که چرا ایالات متحده این‌قدر سریع اتهامات علیه اوکراین را رد کرد.

به‌رغم اتهام‌افکنی روسیه مقامات اوکراینی قاطعانه هرگونه ارتباط کشورشان با خونین‌ترین حملات 20 سال اخیر در روسیه را رد می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید