تلاش مجدد جمهوری‌خواهان برای استیضاح وزیر امنیت داخلی بایدن

مایورکاس در دفاع از خود تقصیر را بر گردن سیستم مهاجرت ناکارآمد ایالات متحده انداخته که کنگره باید آن را اصلاح کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند در اوایل ماه آوریل آلخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری دموکرات را استیضاح کنند. این دومین تلاش جمهوری‌خواهان علیه مایورکاس است.

به گزارش «رویترز»، جمهوری‌خواهان مایورکاس را مقصر اصلی افزایش هجوم مهاجران به مرزهای آمریکا با مکزیک می‌دانند، و ماه پیش وی را به اتهام عدم اجرای قوانین مهاجرت آمریکا و دروغ گفتن به کنگره مورد سوال قرار دادند و نزدیک بود او را استیضاح کنند.

مایورکاس در دفاع از خود گفته است که مسئول اوضاع مرزی و بحران مهاجرت نیست، و تقصیر را بر گردن سیستم مهاجرت ناکارآمد ایالات متحده انداخته که کنگره باید آن را اصلاح کند.

مایک جانسون، رئیس مجلس و 11 جمهوری‌خواه دیگر، روز پنجشنبه در نامه‌ای خطاب به چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا اطلاع دادند: «ما در روز 10 آوریل 2024، هنگامی که سناتورها از تعطیلات بازمی‌گردند، مواد استیضاح را به شما ارائه خواهیم داد.»

جمهوری‌خواهان در نامه خود از شومر خواستند تا برنامه‌ریزی برای استیضاح مایورکاس را هرچه زودتر انجام دهد. نمایندگان کنگره و سنا در حال حاضر در تعطیلات دو هفته‌ای به سر می‌برند.

مقامات فدرال آمریکا از جمله روسای جمهوری که توسط مجلس نمایندگان استیضاح شده‌اند، باید در سنا تحت محاکمه قرار بگیرند تا مشخص شود که آیا باید از مقام خود کناره‌گیری کنند یا کماکان می‌توانند به کار ادامه دهند.

به گفته رویترز، دفتر شومر بیانیه ای صادر کرد و گفت سناتورها یک روز بعد از تحویل مواد استیضاح، به عنوان اعضای هیئت منصفه سوگند یاد خواهند کرد. با این حال، سنای تحت رهبری دموکرات‌ها بعید است مایورکاس را از سمت خود برکنار کند.

کنگره سه بار برای استیضاح مایورکاس رای‌گیری کرده بود. یک بار این طرح شکست خورد، و دو بار با اختلاف ناچیز یک رای 214-213 پیروز شد. تمام دموکرات‌ها و تعداد انگشت شماری از جمهوری‌خواهان با این طرح مخالفت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید