پوتین: برنامه‌ای برای حمله به کشورهای عضو «ناتو» نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در اظهاراتی گفت که مسکو هیچ برنامه‌ای برای حمله به کشورهای عضو در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» ندارد.

پوتین با اشاره به اینکه کشورش به لهستان، کشورهای بالتیک یا جمهوری چک حمله نخواهد کرد، گفت که اگر غرب جنگنده‌های «اف-16» در اختیار اوکراین قرار دهد «نیروهای روسیه آنها را سرنگون خواهند کرد».

پوتین همچنین در سخنرانی خود در جمع خلبانان نیروی هوایی روسیه در روز چهارشنبه گفت که «ناتو» از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 در حال توسعه سمت شرق و روسیه است، اما مسکو هیچ برنامه‌ای برای حمله به هیچ کشور عضو ناتو ندارد.

او گفت: «هیچ گونه قصد خصمانه‌ای نسبت به این کشورها نداریم، تصور اینکه به کشور دیگری، مثل لهستان یا کشورهای بالتیک حمله کنیم، کاملاً مزخرف است، چک نیز هراس داد، این تنها نوعی هذیان است.»

پوتین همچنین در پاسخ به سوالی درباره جنگنده‌های «اف-16» که غرب وعده ارسال آن را به اوکراین داده است، گفت که این هواپیماها تغییری در وضعیت اوکراین ایجاد نمی‌ند.

رئیس‌جمهوری روسیه معتقد است که اگر کی‌یف هواپیماهای «اف- 16» تهیه کند و خلبان‌های را برای استفاده از آن آموزش دهد، این تغییری در وضعیت اوکراین در میدان جنگ با روسیه ایجاد نخواهد کرد.

او همچنین گفت: «همانطور که در حال حاضر تانک‌ها، خودروهای زرهی و سایر تجهیزات از جمله موشک‌اندازها را نابود می‌کنیم، هواپیماها را نابود خواهیم کرد.»

پوتین با اشاره به اینکه جنگنده‌های F-16 می‌توانند تسلیحات هسته‌ای نیز حمل کنند، تصریح کرد: «البته اگر از فرودگاه‌های کشور ثالث پرواز کنند، در هر کجا که باشند به اهداف مشروعی برای ما تبدیل خواهند شد.»

از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در فوریه 2022، کرملین استفاده از کلمه «جنگ» را ممنوع کرده و برای افرادی که از آن استفاده می‌کنند جریمه و مجازات حبس در نظر گرفته است.

اما روز جمعه برای اولین بار اذعان کرد که کشور روسیه در وضعیت جنگی است.

دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین پیشتر گفته بود که انتظار می‌رود هواپیماها «اف 16» در ماه‌های آینده به اوکراین برسند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید