فرانسه و برزیل زیردریایی دیزلی به آب می‌اندازند

مکرون به رهبر بومیان منطقه آمازون بابت تلاش‌های وی برای حفظ جنگل‌های بارانی مدال لژیون دونور اعطا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، و لولا دا سیلوا، همتای برزیلی وی، قرار است یک زیردریایی دیزلی که برزیل آن را با فناوری فرانسوی ساخته است را در بندر ریو دوژانیرو به آب بیندازند.

به گزارش «یورونیوز»، این سومین زیردریایی است که با همکاری فرانسه و برزیل ساخته شده است. تولید این زیردریایی‌های دیزلی بخشی از یک برنامه مشترک است که نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهور پیشین فرانسه، و دا سیلوا آن را در سال 2008 کلید زدند.

مکرون اولین رئیس‌جمهوری فرانسه است که طی 11 سال اخیر از برزیل بازدید می‌کند. مقامات دو کشور این هفته برای احیای روابط پاریس و برازیلیا پس از سال‌ها اصطکاک فرانسه با رئیس‌جمهوری پیشین برزیل یائیر بولسونارو ملاقات کردند.

مکرون و دا سیلوا همچنین برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری یک میلیارد یورویی در آمازون اعلام کردند. آنها در بیانیه مشترک خود گفتند که این پول طی چهار سال آینده برای محافظت از جنگل‌های بارانی هزینه می‌شود. این پول از همکاری بانک‌های دولتی برزیل با آژانس سرمایه‌گذاری فرانسه به دست می‌آید، و البته از منابع خصوصی نیز استقبال می‌شود.

مکرون سفر سه‌روزه خود به برزیل را در شهر بِلِم منطقه آمازون آغاز کرد و در آنجا با همتای برزیلی خود دیدار کرد. رئیس‌جمهوری فرانسه سپس برای دیدار با رهبران بومی آمازون با قایق به جزیره کومبو رفت.

رهبران دو کشور در رویداد اعتراضی گروه صلح سبز برزیل، که علیه استخراج منابع نفتی در منطقه آمازون اعتراض می‌کرد، شرکت کردند. دولت برزیل در نظر دارد برای بهره‌برداری از نفت در منطقه‌ای نزدیک بلم مجوز صادر کند.

به گفته یورنیوز، لولا در سخنرانی خود گفت که بازدید مکرون بخشی از تلاش جهانی برای افزایش حمایت از جنگل‌های بارانی است. رئیس‌جمهوری فرانسه نیز پس از سخنرانی خود، به رهبر بومیان منطقه بابت تلاش‌های وی برای حفظ جنگل‌های بارانی مدال «لژیون دونور» اعطا کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید