انتخاب رئیس پارلمان پرتغال طی یک فرایند جنجالی

تحلیلگران بر این باورند که دولت اقلیت پرتغال که فقط 80 کرسی پارلمانی دارد «ناپایدار» خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پارلمان پرتغال پس از سه دور رأی‌گیری ناموفق که نشانگر ضعف جریان راست میانه برنده انتخابات و قدرت فزاینده جریان راست افراطی است، روز چهارشنبه بالاخره موفق شد رئیس جدید خود را انتخاب کند.

به گزارش «رویترز»، جریان راست میانه «ائتلاف دموکراتیک» در انتخابات 10 مارس موفق شد با حاشیه کم بر «حزب سوسیال دموکراتیک» حاکم پیروز شود. حزب راست افراطی «چگا» نیز موفق شد کرسی‌های پارلمانی خود را چهار برابر کند.

پس از چند هفته چانه‌زنی و درگیری میان احزاب، حزب سوسیال دموکراتیک که رقیب اصلی ائتلاف دموکراتیک است موافقت کرد که این دو حزب به صورت دوره‌ای رئیس پارلمان را انتخاب کنند.

بر اساس این توافق، قانونگذاران روز چهارشنبه به خوزه پدرو آگی‌یار برانکو از ائتلاف دموکراتیک برای ریاست پارلمان رای دادند. اگر عمر پارلمان به چهار سال بکشد، رئیس بعدی آن از میان سوسیالیست‌ها انتخاب خواهد شد.

ائتلاف دموکراتیک و حزب سوسیال دموکراتیک با هم 156 کرسی از 230 کرسی پارلمان را در اختیار دارند. آگی‌یار برانکو با 160 رای انتخاب شد. حزب سوسیالیست گفته این یک راه حل «نهادی» است، و دو طرف را شریک نمی‌کند.

انتخابات پارلمان پرتغال به دلیل استعفای نخست وزیر سوسیالیست آنتونیو کاستا در ماه نوامبر دو سال زودتر از موعد برگزار شد. کاستا متهم شده است که در دوران صدارت خود به طور غیرقانونی در پروژه‌های سرمایه‌گذاری درگیر بوده است.

به گفته رویترز، تحلیلگران بر این باورند که دولت اقلیت پرتغال که فقط 80 کرسی پارلمانی دارد «ناپایدار» خواهد بود، و بعید است که بدون حمایت چگا قادر به تصویب قوانین باشد.

آندره ونتورا، رهبر چگا، خواستار معامله بلندمدت با ائتلاف دموکراتیک در ازای حمایت از آن شده است. در مقابل، لوئیس مونته‌نگرو، رهبر ائتلاف دموکراتیک، که قرار است هفته آینده دولت تشکیل دهد، چندین مرتبه از هرگونه توافق رسمی با چگا خودداری کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید