ژاپن برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم جنگنده می‌فروشد

پس از جنگ جهانی دوم، ژاپن قانون اساسی را تصویب کرد که آن را از جنگ و استفاده از زور برای حل و فصل اختلافات بین‌المللی منع می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت ژاپن در آخرین حرکت بر خلاف سیاست‌های صلح‌آمیز خود که از بعد از جنگ جهانی دوم اتخاذ کرده است، امکان فروش هواپیماهای جنگنده جدیدی که به همراه بریتانیا و ایتالیا در دست توسعه دارد را تصویب کرد.

به گزارش «بی‌بی‌سی»، توکیو قوانین صادرات تسلیحات خود را تسهیل کرد تا اجازه دهد جت‌ها به کشورهایی که ژاپن با آنها پیمان دفاعی امضا کرده است، و در حال جنگ نیستند، فروخته شود. فروش هر مورد جت نیاز به تأیید دولت دارد.

ژاپن در دسامبر سال 2022 برای توسعه یک جت جنگنده جدید موسوم به «طوفان» که از هوش مصنوعی و سنسورهای پیشرفته برای کمک به خلبان استفاده می‌کند، همکاری خود را با ایتالیا و بریتانیا آغاز کرد. نتیجه این پروژه، که اولین همکاری تسلیحاتی ژاپن با کشوری غیر از آمریکاست، در سال 2035 به بهره‌برداری می‌رسد.

پس از جنگ جهانی دوم، ژاپن تحت اشغال ایالات متحده قانون اساسی را تصویب کرد که این کشور را از جنگ و استفاده از زور برای حل و فصل اختلافات بین‌المللی منع می‌کند. این قانون اساسی ارتش را به رسمیت نمی‌شناسد، و توکیو را فقط به داشتن توانایی‌های دفاع از خود محدود می‌کند.

ژاپن در دسامبر 2023 قوانین فروش سلاح‌های کشنده خود به کشورهایی که مجوز اصلی سلاح مال خود آنهاست را تسهیل کرد. این دست توکیو را برای ارسال موشک‌های پدافند هوایی «پاتریوت» به ایالات متحده هموار کرد.

پاتریوت که موشکی اصلا آمریکایی است، یکی از پیشرفته‌ترین سلاح‌هایی است که واشینگتن از زمان حمله روسیه به اوکراین در اختیار کی‌یف قرار داده است.

به گفته بی‌بی‌سی، فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن قرار است در ماه آوریل به آمریکا سفر کند و مهمان رسمی جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور باشد. دو طرف طی این دیدار بر توسعه توانایی‌های دفاعی مشترک خود برای مقابله با تهدیدهای فزاینده چین و کره شمالی تاکید خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید