تشدید حملات پهپادی متقابل روسیه و اوکراین

سخنگوی نیروی دریایی اوکراین: در طول بیش از دو سال جنگ، یک سوم کشتی‌های جنگی روسیه در دریای سیاه غرق شده یا از کار افتادند که بیانگر ضربه محکمی به توانمندی‌های نظامی مسکو است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

میکولا اولشوک، فرمانده نیروی هوایی اوکراین، چهارشنبه 8 فروردین اعلام کرد که روسیه 13 پهپاد «شاهد» را در طول شب به سمت اوکراین پرتاب کرد که 10 فروند از آنها در مناطق خارکف، سومی و کی‌یف سرنگون شدند.

اولشوک افزود: «یگان‌های موشکی ضد هوایی، گروه‌های سیار اطفای حریق و تجهیزات جنگ الکترونیک... در دفع این حمله هوایی شرکت داشتند».

از سویی ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه بلگورود در جنوب روسیه بامداد چهارشنبه در «تلگرام» نوشت که یگان‌های پدافند هوایی روسیه، 18 هدف هوایی را بر فراز منطقه هم مرز با اوکراین سرنگون کردند که دراثر آن یک نفر زخمی شد و خسارتی با خانه‌ها و خودروها وارد آمد.

از کار افتادن بخشی از ناوگان دریای سیاه

این در حالی است که دیمیترو پلتینچوک، سخنگوی نیروی دریایی اوکراین سه‌شنبه، اعلام کرد که اوکراین در طول بیش از دو سال جنگ، یک سوم کشتی‌های جنگی روسیه را در دریای سیاه غرق کرده یا از کار انداخته است که بیانگر ضربه محکمی به توانمندی‌های نظامی مسکو است.

پلتینچوک در مصاحبه با «آسوشیتدپرس» گفت که در آخرین حمله در شامگاه شنبه، کشتی فرود آبی خاکی روسیه با نام «کوستیانتین اولشانسکی» که در اسکله سواستوپل در شبه‌جزیره کریمه لنگر انداخته بود، هدف قرار گرفت.

این کشتی قبل از اینکه روسیه کنترل آن را در جریان الحاق شبه‌جزیره کریمه در سال 2014 به دست بگیرد، بخشی از نیروی دریایی اوکراین بود.

پلتینچوک پیشتر اعلام کرده بود که دو فروند کشتی دیگر از همین کلاس به نام‌های «آزوف» و «یامال» نیز در حمله شنبه علاوه بر کشتی اطلاعاتی «ایوان خورس» آسیب دیدند.

او به «آسوشیتدپرس» گفت که این حمله که با موشک‌های «نپتون» ساخت اوکراین انجام شد، به تأسیسات بندر سواستوپل و یک انبار نفت نیز اصابت کرد.

مقامات روسیه از حمله گسترده اوکراین به سواستوپل در آخر هفته خبر دادند، اما به وارد آمدن آسیب به این ناوگان اذعان نکردند.

مقامات مسکو در مورد اکثر ادعاهای اوکراین سکوت کرده‌اند، اما خسارات دریایی پیشین توسط رسانه‌های نظامی روسیه تایید شده است.

پلتینچوک در عین حال با اذعان به این که تنها دو کشتی از حدود 12 ناو جنگی روسیه حامل موشک، غرق شده‌اند، متعهد شد اوکراین به حملات خود ادامه خواهد داد.

برکناری دبیر شورای امنیت ملی

این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، سه‌شنبه، طی عزل و نصبی جدید، هفته‌ها پس از تغییر فرماندهی ارشد ارتش در ماه گذشته، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع را برکنار و رئیس سرویس اطلاعات خارجی را جایگزین او کرد.

الکساندر دانیلوف در سال 2019 ، چند ماه پس از به قدرت رسیدن زلنسکی به عنوان دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین منصوب شد.

رئیس‌جمهوری اوکراین، اولکساندر لیتوینکو(51 سال) رئیس سرویس اطلاعات خارجی را به عنوان دبیر شورای امنیت ملی، جایگزین دانیلوف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید