تاکید مجدد سرویس امنیت روسیه بر ارتباط عوامل حمله مسکو با اوکراین

معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد که این سازمان اطلاعاتی در اختیار ندارد که از طریق آن بتواند اظهارات رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه مبنی بر این که اوکراین پشت حمله تروریستی «کروکوس» در مسکو است را تایید کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

الکساندر بورتنیکوف، رئیس سرویس امنیت فدرال«اف‌بی‌سی»، سه‌شنبه 7 فروردین اعلام کرد، در حالی که هویت آمران این حمله مشخص نشده، عاملان آن راهی اوکراین بودند که قرار بود در آنجا به عنوان «قهرمان» مورد استقبال قرار بگیرند.

خبرگزاری‌های روسی به نقل از بورتنیکوف نوشته‌اند: «براین باوریم که مقدمات این اقدام توسط افراط‌گرایان اسلامی تدارک دیده شده که البته از سوی سرویس‌های اطلاعاتی غرب تسهیل شد و دستگاه اطلاعات اوکراین نیز ارتباط مستقیمی با این موضوع دارد».

اوکراین قاطعانه اتهامات مسکو مبنی بر دست داشتن در این حمله را رد کرد و یکی از معاونان ارشد ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری مدعی شد که هدف کرملین، سرپوش گذاشتن بر «بی‌کفایتی» سرویس‌های اطلاعاتی خود است.

روایت متفاوت بلاروس با کرملین

از سویی به نظر می‌رسد الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس نزدیکترین متحد روسیه، روایت اصلی کرملین را تضعیف می‌کند؛ چرا که اعلام کرد عوامل حمله قبل از حرکت به سمت اوکراین کوشیدند وارد بلاروس شوند.

لوکاشنکو گفت: «آنها متوجه شدند که امکان ورود به بلاروس را ندارند و به همین دلیل بازگشته و راهی بخشی از منطقه مرزی میان روسیه و اوکراین شدند».

این در حالی است که «داعش» از روز جمعه، بارها مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته و کانال‌های رسانه‌ای وابسته به این سازمان، تصاویر ویدئویی عوامل مسلح در داخل محل کنسرت را پخش کردند

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز دوشنبه با تاکید بر این که فرانسه اطلاعات موثقی در مورد اجرای این حمله از سوی افراط‌گریان دارد، به روسیه درباره «سوء استفاده» از این حمله برای مقصر دانستن کی‌یف، هشدار داد.

موضع سازمان ملل

فرحان حق، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد نیز تصریح کرد که سازمان ملل، اطلاعاتی در اختیار ندارد که از طریق آن بتواند اظهارات مدیر سرویس امنیت فدرال روسیه مبنی بر این که اوکراین پشت حمله تروریستی «کروکوس» در مسکو است را تایید کند.

فرحان حق سه‌شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: «ما اطلاعاتی برای تأیید یا تأکید این موضوع در اختیار نداریم».

ضربه به پوتین بعد از انتخابات

قتل عام سالن کنسرت، با گذشت بیش از یک هفته از اعلام پیروزی پوتین در انتخابات خالی از رقیب، که از سوی کرملین به عنوان ابراز حمایت مردمی از عملیات نظامی او در اوکراین تفسیر شد، ضربه بزرگی را به پوتین وارد آورد.

پوتین، دوشنبه گذشته برای اولین بار ضمن اذعان به این که عامل حمله مرگبار جمعه گذشته به کنسرت در حومه مسکو، «افراط گرایان» بودند، تاکید کرد که این عاملان با اوکراین ارتباط دارند.

رئیس‌جمهوری روسیه که شواهدی در اثبات ارتباط اوکراین با این حمله ارائه نداد، تاکید دارد که سلسله حملات اخیر اوکراین به خاک روسیه تماما به هدف «ایجاد وحشت در جامعه ما» انجام می‌شود.

بازداشت مظنون هشتم

همزمان دادگاهی در مسکو سه‌شنبه حکم بازداشت موقت هشتمین مظنون این حمله را صادر کرد.

بخش رسانه‌ای این دادگاه اعلام کرد که هشتمین مظنون از اتباع قرقیزستان است که دست‌کم تا 22 مه در بازداشت موقت خواهد ماند.

چهار نفری که متهم به انجام این حمله شدند، اهل تاجیکستان هستند. سه مظنون دیگر از جمله حداقل یک شهروند روسیه نیز به اتهامات مرتبط با تروریسم متهم شده‌اند.

اظهار نظر مقام ترکیه‌ای

از سویی یک مقام ترکیه‌ای سه‌شنبه اعلام کرد که دو مظنون اهل تاجیکستان قبل از حمله، «آزادانه بین روسیه و ترکیه» رفت و آمد داشتند و کمی قبل از حمله، مدتی کوتاه در ترکیه بودند و با همان پرواز از استانبول، وارد روسیه شدند.

تمامی بازداشت‌شدگان ممکن است به حبس ابد محکوم شوند و کرملین دوشنبه تاکید کرد فعلا به احتمال اجرای مجدد حکم اعدام نمی‌پردازد.

پیشینه حملات به روسیه

در سپتامبر 2004، حدود 30 عامل مسلح چچنی، با تصرف مدرسه‌ای در بسلان، در جنوب روسیه، صدها نفر را گروگان گرفتند. این محاصره دو روز بعد با حمام خون پایان یافت که طی آن بیش از 330 نفر کشته شدند که نزدیک به نیمی از آنها کودک بودند.

پیشتر عوامل مسلح چچنی در اکتبر 2002، به یک تئاتر در مسکو یورش برده و حدود 800 نفر را در سالن گروگان گرفتند. نیروهای ویژه روسیه دو روز بعد، عملیاتی را برای نجات گروگان‌ها آغاز کرده و با استفاده از گاز بیهوشی حدود 41 عامل مسلح چچنی را کشتند که طی این عملیات، 129 گروگان نیز در اثر گازگرفتگی جان باختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید