کرملین: مذاکرات صلح اوکراین بدون حضور روسیه «بیهوده» است

سوئیس در اوایل سال 2024 اعلام کرد که میزبان این مذاکرات خواهد بود و تاریخ و جزئیات مربوطه، مورد بحث قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در مصاحبه‌ای که سه‌شنبه 8 فروردین منتشر شد، گفت که هر نشست جهانی صلح درباره اوکراین که روسیه را کنار بگذارد، اقدامی صرفا «بیهوده» و محکوم به شکست خواهد بود.

پسکوف به روزنامه «آرگومنتی فکتی» گفت که روسیه به جنگ مستمر خود ظرف دو سال علیه اوکراین برای محافظت از خود در برابر غرب ادامه می‌دهد.

به گزارش «رویترز»، پسکوف پنج‌شنبه گذشته، یک روز قبل از تیراندازی در سالن کنسرت در خارج از مسکو، در مصاحبه‌ای گفته بود: «آیا مشکل اوکراین بدون مشارکت روسیه قابل حل است؟ پاسخ روشن است: امکان‌پذیر نیست.»

این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین خواستار برگزاری اجلاس جهانی صلح شد و سوئیس در اوایل سال 2024 اعلام کرد که میزبان این کنفرانس خواهد بود و تاریخ و جزئیات مربوطه، مورد بحث قرار گرفته است.

واکنش روسیه به طرح اجلاس صلح اوکراین

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه عملا طرح صلح اوکراین را محکوم کرده و غیر قابل اجرا دانست. این طرح خواستار خروج نیروهای روسی و احیای مرزهای اوکراین در سال 1991 از جمله شبه جزیره کریمه است که روسیه در سال 2014 آن را تصرف و ضمیمه خاک خود کرد.

پسکوف بار دیگر با تاکید بر غیرقابل تصور بودن این طرح، برنامه‌های مطرح در اتحادیه اروپا و دیگر کشورها برای کنترل سود پول‌های ضبط شده روسیه و تحویل آنها به اوکراین را محکوم کرد.

تحولات میدانی جنگ

از سویی مقامات کی‌یف دوشنبه اعلام کردند که ده نفر بر اثر اصابت ترکش‌های دو موشک بالستیک روسی که توسط پدافند هوایی اوکراین بر فراز پایتخت سرنگون شد، زخمی شدند.

در پی حملات سنگین هوایی اوکراین به مناطق مرزی روسیه، مسکو نیز با افزایش حملات خود به کی‌یف، زیر ساخت‌های حیاتی را هدف قرار داد.

به گفته زلنسکی، این حمله بار دیگر نشان داد که اوکراین نیاز دارد تا سامانه‌های پدافند هوایی بهتری را از متحدان خود دریافت کند.

رئیس‌جمهوری اوکراین در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «این اقدام به معنای ایمنی شهرهای ما و نجات جان انسان‌ها است. همه ما که در جهان، به زندگی احترام گذاشته و از آن محافظت می‌کنیم، باید این تروریسم را متوقف کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید