پوتین: حمله مسکو توسط «اسلام‌ گرایان افراطی» انجام شد

پرسش‌هایی در خصوص ناکامی سرویس‌های اطلاعاتی روسیه در جلوگیری از وقوع این کشتار با وجود هشدارهای آشکار و پنهان سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در این زمینه مطرح است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، برای نخستین بار اعلام کرد که «اسلام گرایان افراطی» پشت حمله مسلحانه به کنسرت مسکو قرار دارند اما در عین حال تاکید کرد که عاملان این حمله با اوکراین ارتباط داشتند که کی‌یف منکر چنین ارتباطی است.

با گذشت چند روز از کشتار خونین مسکو، 11 نفر در این رابطه دستگیر شده و مسئولان امور احتمال می‌دهند که تعداد کشته‌ها از 139 نفر بیشتر باشد و عملیات جست‌وجوی اجساد همچنان ادامه دارد.

پوتین، دوشنبه 6 فروردین، در جریان نشستی که گزارش آن از تلویزیون پخش شد، گفت: «می‌دانیم که این جنایت توسط افراط‌گرایان اسلامی انجام شده است که خود جهان اسلام، قرن‌ها است با ایدئولوژی آنها مبارزه می‌کند.»

با این حال پوتین تاکید کرد که هنوز «پرسش‌های زیادی» از جمله انگیزه عاملان این حمله برای فرار به اوکراین و این که چه کسی در آنجا در انتظارشان بوده، بدون پاسخ مانده است ولی کی‌یف هرگونه دخالت خود در این حمله را تکذیب می‌کند.

او در اشاره به اوکراین و متحدانش افزود: «این جنایت ممکن است تنها حلقه‌ای از یک سری تلاش‌های کسانی باشد که از سال 2014 با کشور ما در جنگ هستند.»

واکنش زلنسکی

از سویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در سخنرانی شامگاهی خود در دوشنبه گفت: «پوتین دوباره خودش را خطاب قرار می‌دهد که بار دیگر از تلویزیون پخش شد. او مجددا اوکراین را مسئول می‌داند.»

این در حالی است که «داعش» از روز جمعه، بارها مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته و کانال‌های رسانه‌ای وابسته به این سازمان، تصاویر ویدئویی عوامل مسلح در داخل محل کنسرت را پخش کردند.

از سویی دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین دوشنبه در پاسخ به سوالی در این باره که گروه «داعش» مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت گفت که تحقیقات همچنان ادامه دارد.

تحقیقات توام با خشونت از مظنونان

کرملین دوشنبه اعتماد خود را به سرویس‌های امنیتی این کشور ابراز کرد، آنهم در حالی که پرسش‌هایی در خصوص ناکامی آنها در جلوگیری از وقوع این کشتار با وجود هشدارهای آشکار و پنهان سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در این زمینه مطرح است.

پسکوف همزمان از اظهارنظر در مورد گزارش‌ها و فیلم‌های ضبط شده که در رسانه‌های اجتماعی پخش شد و تحقیقات توام با خشونت از مظنونان را پس از دستگیری آنها در روز شنبه نشان داد، خودداری کرد.

تابعیت تاجیک مظنونان

دادگاه چهار مظنون این حمله به نام‌های محمد صابر فایزوف، شمس‌الدین فریدونی، رشابالیزود سعید اکرامی و دلیرجان میرزویف را معرفی و اعلام کرد که دو نفر از آنها به جرم خود اعتراف کردند.

رسانه‌های رسمی روسیه گزارش دادند که همه آنها دارای تابعیت تاجیک هستند و سه مظنون تحت بازداشت موقت دیگر نیز همه از یک خانواده هستند. به گزارش «اینترفکس»، یکی از این 3 مظنون، تابعیت روسی دارد.

تمامی بازداشت‌شدگان ممکن است به حبس ابد محکوم شوند و کرملین دوشنبه تاکید کرد فعلا به احتمال اجرای مجدد حکم اعدام نمی‌پردازد.

طرف‌های تماس در اوکراین

از سوی دیگر امنیت فدرال روسیه بدون ورود در جزئیات اعلام کرد که این عوامل مسلح «طرف‌های تماس» در اوکراین داشتند.

ایالات متحده که در 7 مارس نسبت به یک حمله «قریب الوقوع» در مسکو توسط «افراطی‌ها»، هشدار داده بود، اعلام کرد که داعش «به تنهایی مسئولیت این حمله برعهده دارد.»

هشدار فرانسه به روسیه

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه دوشنبه به روسیه درباره «سوء استفاده» از این حمله برای مقصر دانستن کی‌یف، هشدار داد..

واکنش رئیس‌جمهوری تاجیکستان

پس از آن که رسانه‌های روسی گزارش دادند که عوامل مسلح، اهل تاجیکستان بودند، امامعلی رحمان، رئیس‌جمهوری تاجیکستان، دوشنبه بار دیگر این حمله را محکوم کرد.

خبرگزاری‌های روسیه به نقل از رحمان آوردند که این حمله «ما را به لزوم هشیاری بیشتر نسبت به تربیت فرزندانمان فرا می‌خواند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید