حکم پرونده استرداد جولیان آسانژ به آمریکا سه‌شنبه اعلام می‌شود

آسانژ استرالیایی در سال 2010 در بریتانیا تحت پیگرد قرار گرفت، که باعث شد به سفارت اکوادور پناهنده شود و هفت سال را در آنجا سر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام می‌کند که آیا جولیان آسانژ، بنیانگذار «ویکی‌لیکس»، باید بابت انتشار اسناد فوق‌محرمانه نظامی و امنیتی آمریکا به ایالات متحده بازگردانده شود یا خیر.

به گزارش «رویترز»، آسانژ 52 ساله با 18 اتهام از سوی دادستان‌های آمریکایی روبروست، كه همه به جز یکی تحت «قانون جاسوسی» طبقه‌بندی می‌شوند. آنها می‌گویند انتشار اسناد توسط آسانژ جان ماموران آمریکایی را به خطر انداخته است.

در مقابل، بسیاری از هواداران آسانژ وی را به عنوان «قهرمان ضد سیستم» می‌شناسند، و می‌گویند واشینگتن او را تحت پیگرد قرار داده است چون او تخلفات ایالات متحده و «جنایات جنگی» آمریکا را افشا کرده است.

آسانژ استرالیایی در سال 2010 در بریتانیا تحت پیگرد قرار گرفت، که باعث شد به سفارت اکوادور پناهنده شود و هفت سال را در آنجا سر کند. مقامات قضایی بریتانیا در سال 2019 او را از سفارت بیرون کشیدند و زندانی کردند.

آسانژ از آن زمان در زندانی فوق امنیتی در جنوب شرقی لندن نگهداری می‌شود، و حتی در آنجا ازدواج کرده است. لندن در سال 2022 برای استرداد وی به آمریکا چراغ سبز داد، و او از آن زمان در تلاش برای لغو این تصمیم بوده است.

اولین تلاش آسانژ برای استیناف پارسال شکست خورد، و منجر به جلسه دو روزه ماه پیش شد که طی آن وکلایش تلاش کردند حکمش را لغو کنند. هواداران وی می‌گویند سه‌شنبه آخرین فرصت آسانژ برای جلوگیری از استرداد خود است. دو قاضی ارشد امروز حكم نهایی را صادر می‌كنند.

اگر آسانژ برنده شود، بعدا یک جلسه تجدید نظر کامل برگزار می‌شود تا چالش وی را مورد بررسی قرار دهد. اگر او شکست بخورد، آخرین گزینه وی درخواست تجدید نظر در دادگاه حقوق بشر اروپا خواهد بود.

استلا، همسر آسانژ گفته است که حکم دادگاه امروز می‌تواند به مثابه حکم «مرگ و زندگی» باشد، و تاکید کرده اگر پای شوهرش به آمریکا برسد، زنده نمی‌ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید