بوئینگ و ناسا از «هواپیمای سبز» خود رونمایی کردند

حمل و نقل هوایی عامل حدود 2.5 درصد گازهای گلخانه‌ای جهان است، و انتظار می‌رود این میزان طی سال‌های پیش رو افزایش یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«بوئینگ» و «ناسا» از X-66، یک هواپیمای آزمایشی طراحی‌شده به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به عنوان پیشگامی برای تولید هواپیماهای بدون آلودگی تا سال 2050 رونمایی کردند.

پروژه مشترک دو غول صنعت هوانوردی شامل توسعه فنوری‌های پیشرفته موتور توربین، کاهش سوخت و مصرف انرژی، فعال کردن سیستم‌های قدرت چند مگاواتی، بهبود نرخ تولید سازه‌های فریم کامپوزیت، و تغییر سیستم مدیریت ترافیک هوایی است.

X-66 اولین هواپیمایی است که به طور ویژه برای کمک به ایالات متحده در دستیابی به هدف صفر کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای متمرکز شده است. این هدفی است که بسیاری از کشورها در مواجهه با تغییرات آب و هوایی دنبال می‌کنند.

حمل و نقل هوایی عامل حدود 2.5 درصد گازهای گلخانه‌ای جهان است، و انتظار می‌رود این میزان طی سال‌های پیش رو افزایش یابد. بنابراین سازگار کردن پرواز با محیط زیست هم برای سیاره و هم اقتصاد بسیار مهم است.

به گفته ناسا، این هواپیمای منحصر به فرد هنگامی که با پیشرفت در زمینه‌های نیروی پیشرانه و معماری سیستم‌ها همراه شود، می‌تواند مصرف سوخت و انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا 30 درصد کاهش دهد. انتظار می‌رود X-66 با کاهش سر و صدا، لرزش بدنه، و هزینه سوخت تجربه مسافرت را بهینه‌ کند.

X-66 دارای بال‌های نازک با بندهای مورب است. این طرح با حداقل کردن کشش و وزن، بال‌ها را قادر می‌سازد در سرعت و ارتفاع بالاتر بهتر عمل کنند. این هواپیما با موارد قبلی فرق دارد، چرا که منحصرا برای بهبود کارآیی بهداشتی و پایداری پروازهای روزمره طراحی شده است.

ناسا و بوئینگ قرار است X-66 را برای اولین بار در سال 2028 به پرواز درآورند، و تا سال 2031 یک سری آزمایشات و ارزیابی‌ها درباره آن انجام دهند. به گفته کارشناسان، X-66نقطه عطفی در تاریخ حمل و نقل هوایی و گامی به سوی آینده سبزتر پرواز خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size