بازرسان روسیه برای بازجویی از خانواده مظنونان حمله مسکو وارد تاجیکستان شدند

مقامات امنیتی تاجیکستان این خانواده‌ها را از مناطق مختلف این کشور به پایتخت آورده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سه منبع امنیتی در تاجیکستان اعلام کردند که بازرسان روسی سه‌شنبه 8 فروردین برای بازجویی از خانواده‌های چهار متهم به حمله مرگبار به سالن کنسرت در نزدیکی مسکو، وارد این کشور شدند.

طبق گفته این منابع که مجاز به صحبت با رسانه‌ها نبودند، مقامات امنیتی تاجیکستان این خانواده‌ها را از مناطق مختلف این کشور واقع در آسیای مرکزی به دوشنبه، پایتخت، آورده‌اند.

با گذشت چند روز از کشتار خونین مسکو، 11 نفر در این رابطه دستگیر شده و مسئولان امور احتمال می‌دهند که تعداد کشته‌ها از 139 نفر بیشتر باشد؛ به‌ویژه که عملیات جست‌وجو اجساد کشته‌شدگان همچنان ادامه دارد.

پوتین اسلام گرایان افراطی را متهم کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز گذشته برای نخستین بار اعلام کرد که «اسلام گرایان افراطی» در پشت حمله مسلحانه به کنسرت مسکو قرار دارند اما در عین حال تاکید کرد که عاملان این حمله با اوکراین ارتباط داشتند که کی‌یف منکر چنین ارتباطی است.

پوتین در جریان نشستی که گزارش آن از تلویزیون پخش شد، گفت: «می‌دانیم که این جنایت توسط افراط گرایان اسلامی انجام شده است که خود جهان اسلام، قرن‌ها است با ایدئولوژی آنها مبارزه می‌کند.»

با این حال پوتین تاکید کرد که هنوز «پرسش‌های زیادی» از جمله انگیزه عاملان این حمله برای فرار به اوکراین و این که چه کسی در آنجا در انتظارشان بودند، بدون پاسخ مانده است ولی کی‌یف هرگونه دخالت خود در این حمله را تکذیب می‌کند.

پوتین در اشاره به اوکراین و متحدانش افزود: «این جنایت ممکن است تنها حلقه‌ای از یک سری تلاش‌های کسانی باشد که از سال 2014 با کشور ما در جنگ هستند.»

واکنش زلنسکی

از سویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در سخنرانی شامگاهی خود در دوشنبه گفت: «پوتین دوباره خودش را خطاب قرار می‌دهد که بار دیگر از تلویزیون پخش شد. او مجددا اوکراین را مسئول می‌داند.»

این در حالی است که «داعش» از روز جمعه، بارها مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته و کانال‌های رسانه‌ای وابسته به این سازمان، تصاویر ویدئویی عوامل مسلح در داخل محل کنسرت را پخش کردند.

از سویی دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین دوشنبه در پاسخ به سوالی در این باره که گروه «داعش» مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است گفت که تحقیقات همچنان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید