کرملین درباره حمله مسکو: واشنگتن برای کییف بهانه می‌آورد و «داعش» را متهم می‌کند

به‌رغم ادعای «داعش» و هشدارهای غربی در مورد تحرکات این گروه قبل از حمله به مرکز تجاری «کروکوس» در حومه مسکو، کاخ کرملین از اظهارنظر درباره این‌که آیا داعش پشت حمله هولناک به یکی از تالارهای بزرگ کنسرت در حومه مسکو بوده است یا نه خود‌داری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه دوشنبه 6 فروردین تاکید کرد که واشنگتن برای کی‌یف بهانه می‌آورد تا با اتهام «داعش» بر خود و بر رژیم ولادیمیر زلنسکی در اوکراین سرپوش بگذارد.

زاخارووا در مقاله‌ای که در روزنامه روسی « كومسمولسكايا پراودا» منتشر شد، گفت: «سیاست‌مداران آمریکایی با ساختن داستان‌هایی در‌باره این واقعیت که حمله تروریستی کروکوس توسط سازمان تروریستی داعش انجام شده است، خود را به دردسر انداختند».

او ادامه داد که از اینجا با نسبت دادن به گروه داعش «بهانه» روزانه‌ای که واشنگتن به طرفداران خود در کی‌یف می‌دهد و تلاش آن برای سرپوش گذاشتن بر عملکرد خود و رژیم دست‌نشانده زلنسکی نمایان می‌شود.

زاخارووا خاطرنشان کرد که عوامل متعددی به طور مستقیم و غیرمستقیم نشان دهنده دخالت مقامات فعلی آمریکا در حمایت از «تروریسم اوکراین» است.

او تاکید کرد: «مداخله آمریکا در امور خاورمیانه تا کنون منجر به ظهور بسیاری از گروه‌های افراطی و تروریستی و تقویت حضور آنها در منطقه شده است».

اظهارات زاخارووا که به صورت مقاله منتشر شد پس از آن ایراد شد که آدریان واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد، اوکراین در حمله تروریستی کروکوس دخالتی نداشته و ایالات متحده سازمان تروریستی «داعش» را به طور کامل مسئول می‌داند.

همچنین کارن جان پیر، سخنگوی کاخ سفید، داعش را «دشمن تروریستی مشترک» توصیف کرده است.

حمله خونین وحشتناک

گفتنی است که تالار کنسرت مرکز تجاری کروکوس قرار بود روز شنبه با کنسرت گروه پیکنیک، یکی از محبوب‌ترین گروه‌های راک سنتی روسیه برگزار شود، اما 4 مرد مسلح قبل از آن تاریخ به سالن هجوم بردند و به سمت حاضران در سالن تیراندازی کرده و این مکان را به وحشت و مرگ تبدیل کردند.

پس از این حادثه هولناک گروه مشهور این کنسرت پیامی را در صفحه خود در وب سایت« وكونتاكتی» یکی از بزرگترین شبکه‌های اجتماعی روسیه منتشر کرد و اعلام کرد که از این «تراژدی وحشتناک» شوکه شده است.

روز یکشنبه، دادگاه باسمانی در مسکو چهار فرد مظنون به انجام این حمله را که بیش از 144 کشته برجای گذاشت، به مدت دو ماه در بازداشت موقت قرار داد.
دادگاه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این چهار فرد به «تروریسم» متهم شدند و با حبس ابد روبرو خواهند شد.

روسیه طی سال‌های گذشته شاهد حملات تروریستی داعش بوده است. در سپتامبر 2022، سفارت این کشور در کابل مورد حمله تروریستی داعش خراسان در آن زمان قرار گرفت که منجر به کشته شدن دیپلمات‌های روسی شد.

آندری کارلوف سفیر روسیه نیز در 19 دسامبر 2016 در آنکارا به دست مهاجمی به ضرب گلوله کشته شد.

به گفته تحلیلگران امنیتی، داعش انگیزه قوی برای حمله به روسیه دارد چرا که روسیه در جنگ داخلی سوریه در سال 2015 در کنار رژیم سوریه علیه این گروه مداخله کرد.

این سازمان تروریستی با «شاخه خراسان» خود نیز طی دو سال گذشته توجه خود را به روسیه معطوف کرده و تبلیغات آن بارها شامل انتقاد از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید