هشدار کامالا هریس به اسرائیل درباره عواقب احتمالی حمله به رفح

بایدن بارها به نتانیاهو درباره این عملیات هشدار داده و دولت آمریکا، طرح‌های جایگزین حمله به رفح را با تیم نتانیاهو در میان گذاشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در اظهارات جدید خود با تکرار هشدار به اسرائیل، در مورد نتایج وخیم حمله به رفح تاکید کرد که حمله اسرائیل به رفح، ممکن است «عواقبی» (برای اسرائیل) به دنبال داشته باشد.

هریس در مصاحبه با «ای‌بی‌سی نیوز» که شامگاه یکشنبه 5 فروردین پخش شد افزود: «ما در گفت‌وگو با تل‌آویو صریح بودیم و به طرق مختلف تأکید کردیم که هرگونه عملیات نظامی بزرگ در رفح، یک اشتباه بزرگ خواهد بود.»

«هیچ چیزی نامحتمل نیست»

هریس در پاسخ به این که آیا تهدید واشینگتن به عواقبی معین در صورت جلورفتن نتانیاهو در برنامه خود را نامحتمل می‌داند گفت: «هیچ چیزی را نامحتمل نمی‌دانم.»

با این حال هریس با طفره رفتن از پاسخ به پرسشی در مورد ماهیت این عواقب، صرفا به این گفته اکتفا کرد که «در خصوص این موضوع قدم به قدم جلو خواهیم رفت.»

معاون بایدن ضمن تاکید بر این که هیچ مکان امنی در نوار غزه وجود ندارد افزود: «من نقشه‌ها را بررسی کرده‌ام.... هیچ مکانی وجود ندارد که این افراد (صدها هزار آواره موجود در رفح) بتوانند به آنجا بروند.»

این شهر که در مرز جنوبی غزه با مصر قرار دارد، در حال حاضر حدود 1.4 میلیون فلسطینی را در خود جای داده که در پی جنگ و فراخوان‌های اسرائیل برای ترک منازلشان از مرکز و شمال باریکه گریخته‌اند.

این امر باعث شده است بسیاری از کشورهای غربی به رهبری ایالات متحده، متحد نزدیک اسرائیل و همچنین سازمان‌های بین‌المللی نسبت به حمله به رفح هشدار دهند.

ناکامی بایدن در برقراری آتش‌بس در غزه در بحبوحه شمار بالای خسارات غیرنظامیان فلسطینی، بر کمپین انتخاباتی او برای برنده شدن در انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر آینده و جلب حمایت اقشار جوان دموکرات‌ها، تاثیر منفی گذاشته است.

در این راستا بایدن بارها به نتانیاهو درباره این عملیات هشدار داده و دولت آمریکا، طرح‌های جایگزین حمله به رفح را با تیم نتانیاهو در میان گذاشته است.

البته هشدارهای آمریکا به اسرائیل، به تهدید توقف صادرات اسلحه به این کشور، مطابق درخواست شمار اندکی از اعضای کنگره آمریکا نرسیده است.

این در حالی است که نتانیاهو تاکید دارد، حمله به این شهر که بنا به ادعای اسرائیل، 4 گردان حماس در تونل‌های آن مخفی شده‌اند، اقدامی ضروری و گریزناپذیر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید