نوسازی ساختار فرماندهی ارتش آمریكا در ژاپن

ژاپن متحد نزدیک و محور اصلی استراتژی ایالات متحده در قبال چین، کره شمالی و سایر مسائل امنیتی آسیا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، و فومیو كیشیدا، نخست وزیر ژاپن، در مواجهه با نگرانی‌های مشترک درباره چین، در ماه پیش رو از طرحی برای نوسازی ساختار فرماندهی نیروهای مسلح ایالات متحده مستقر در ژاپن پرده‌برداری می‌کنند.

به گزارش «رویترز»، این طرح، که برنامه‌ریزی عملیاتی و تمرینات نظامی بین ارتش‌های دو کشور را تقویت می‌کند، قرار است در جریان دیدار رسمی بایدن با کیشیدا در تاریخ 10 آوریل در کاخ سفید اعلام شود.

ژاپن متحد نزدیک و محور اصلی استراتژی ایالات متحده در قبال چین، کره شمالی و سایر مسائل امنیتی آسیا است. واشینگتن قویا از اقدامات توکیو در بازسازی نیروهای نظامی خود حمایت کرده است، و تاکید می‌کند که قوی‌تر شدن ژاپن موجب تقویت محور فعالیت‌های نظامی آمریکا و متحدانش در منطقه می‌شود.

ژاپن بیش از یک سال پیش متعهد شد تا هزینه‌های دفاعی خود را دو برابر کند و به 2 درصد تولید ناخالص داخلی خود برساند، و موشک‌هایی تهیه کند که می‌توانند کشتی‌ها یا اهداف زمینی را در فاصله 1000 کیلومتری مورد اصابت قرار دهند. توکیو اخیراً افزایش شدید قدرت نظامی چین را مایه «نگرانی جدی» برای ژاپن و جامعه بین‌المللی خوانده است.

ژاپن اواخر پارسال یک مقام دولتی را به عنوان وابسته نظامی خود در تایوان منصوب کرد، و روابط امنیتی را در حرکتی که احتمالاً عصبانیت چین را افزایش می‌دهد بالا برد.

ژاپن همچنین اوایل سال جاری با تبریک به لای چینگ-ته، رئیس‌جمهوری جدید تایوان، خشم پکن را برانگیخت. ژاپن مثل اکثر کشورها روابط رسمی دیپلماتیک با تایوان ندارد، که پیش‌شرط ایجاد روابط دیپلماتیک با چین است.

با این وجود، ژاپن به دلیل نزدیکی و روابط تاریخی با این جزیره، اتحاد آن با ایالات متحده که مهمترین پشتیبان تایوان است، و همچنین تنش‌های اخیر با چین، طی سال‌های اخیر روابط نزدیک‌تری را با تایپه دنبال کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید