حملات گسترده موشکی روسیه به پایتخت اوکراین

به گفته فرماندار منطقه لویو، منطقه استری در جنوب شهر لویو هدف حمله موشک‌های روسیه و پهپادهای کامیکازی «شاهد» ساخت ایران قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با افزایش تنش مسکو و کی‌یف پس از حمله تروریستی در حومه مسکو که گروه «داعش» مسئولیت آن را بر عهده گرفت، نیروهای روسیه، بامداد یکشنبه 5 فروردین بار دیگر کی‌یف و دیگر مناطق اوکراین را هدف حملات موشکی گسترده‌ خود قرار دادند.

این حملات ارتش لهستان را بر آن داشت با توجه به حجم بالای اقدامات نظامی در نزدیکی مرزهایش، سطح هشدار را در حریم هوایی خود افزایش دهد.

سرگئی پوپکو، فرمانده اداره نظامی کی‌یف، یکشنبه اعلام کرد که ارتش روسیه با استفاده از موشک‌های کروز پرتاب شده از بمب‌افکن‌های استراتژیک «تو-95 ام‌اس»، پایتخت را هدف قرار داد.

پوپکو در «تلگرام» افزود که پدافند هوایی اوکراین، «حدود ده موشک شلیک شده توسط دشمن را بر فراز کی‌یف و اطراف پایتخت، سرنگون کرد.»

طبق گفته او این حمله از منطقه ساراتوف در جنوب غربی روسیه انجام گرفت.

سراسر اوکراین برای سومین بار در یک هفته، در طول شب در وضعیت آماده‌باش قرار گرفت و پوپکو تأکید کرد که وضعیت هشدار در پایتخت به مدت دو ساعت ادامه داشت.

پهپادهای ایرانی

از سویی به گفته ماکسیم کوزیتسکی، فرماندار منطقه لویو، منطقه استری در جنوب شهر لویو هدف حمله موشک‌های روسیه و پهپادهای کامیکازی «شاهد» ساخت ایران قرار گرفته است.

آندری سادووی، شهردار لویو نیز گفت که «هدف از این حمله، زدن تاسیسات حیاتی بود.» او خاطرنشان کرد که این منطقه هدف حدود 20 موشک و 7 پهپاد قرار گرفته است.

فعال شدن اقدامات پروازی لهستان

استری در حدود پنجاه کیلومتری مرز با لهستان، عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، واقع شده است. این کشور سطح هشدار برابر حملات هوایی در نزدیکی خاک خود را بالا برده است.

از سوی دیگر فرماندهی عملیاتی نیروهای مسلح لهستان اعلام کرد که «تحرکات زیاد نیروی هوایی دوربرد روسیه را در طول شب» مرتبط با حملات به اوکراین، رصد کرده است.

در بیانیه این فرماندهی با اشاره به فعال شدن پروازهای «ناتو» آمده است: «تمام اقدامات لازم برای تضمین ایمنی حریم هوایی لهستان، فعال شده و فرماندهی عملیاتی نیروهای مسلح به طور مستمر، اوضاع را رصد می‌کند.»

نقض حریم هوایی لهستان

به گزارش «فرانس پرس»، ارتش لهستان اعلام کرد که شب گذشته برای حدود چهل ثانیه، «حریم هوایی کشور توسط یکی از موشک‌های کروز شلیک شده از سوی نیروی هوایی روسیه، نقض شد.»

لهستان، یکی از عمده ترین متحدان کی‌یف، دسامبر گذشته نیز پرواز 3 دقیقه‌ای موشک کروز روسیه در حریم هوایی خود به سمت خاک اوکراین را محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید