«داعش» مسئولیت حمله خونین به یک مرکز خرید در مسکو را بر عهده گرفت

ریانووستی: 3 مرد نقابدار داخل سالنی در یک مجتمع تجاری در پایتخت روسیه تیراندازی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

گروه «داعش» مسئولیت حمله به یک سالن کنسرت در مرکز خرید «کروکوس سیتی هال» در حومه مسکو را بر عهده گرفت که بر اساس اطلاعات اولیه 62 نفر کشته و بیش از 115 نفر مجروح بر جای گذاشت.

سرویس امنیت فدرال روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در جستجوی عاملان حمله است.

این بیانیه افزود: «نیروهای امنیتی روسیه در حال انجام عملیات جستجو و بازرسی هستند و تمام اقدامات لازم برای کمک‌رسانی به قربانیان در حال انجام است.»

در پی این حمله در حومه مسکو، مقامات روسیه از آغاز تحقیقات درباره این «اقدام تروریستی» خبر دادند.

این حادثه با تیراندازی نقابداران آغاز شد که در ابتدا به آتش‌سوزی در سالن کنسرت منجر شد.

خبرگزاری های روسی به نقل از کرملین گزارش دادند که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور گزارش‌هایی را از سرویس های امنیتی، کمیته تحقیقات، گارد ملی و وزیران کشور، بهداشت و شرایط اضطراری دریافت کرده است.

داعش که چندین بار روسیه را هدف قرار داد، در بیانیه‌ای در یک کانال تلگرامی وابسته به این گروه اعلام کرد که عاملانس به تجمع بزرگی در مجاورت مسکو، پایتخت روسیه حمله کردند و مدعی شد که این افراد «به سلامت به پایگاه‌های خود عقب‌نشینی کردند.»

میخائیل موراشکو وزیر بهداشت روسیه اعلام کرد که 115 نفر از جمله پنج کودک به بیمارستان منتقل شده‌اند. در میان مجروحان، 60 بزرگسال و یک خردسال در وضعیت وخیم قرار دارند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، این «حمله تروریستی خونین» و «جنایت وحشتناک» را محکوم کرد.

این در حالی است که کمیته مسئول تحقیقات جنایی بزرگ در این کشور اعلام کرد که «تحقیق جنایی در مورد این اقدام تروریستی را آغاز کرده است.»

در این حمله که به گزارش رسانه‌های روسی در حدود ساعت 20:15 (15:30 به وقت گرینویچ) رخ داد، تعدادی از مردان مسلح نقابدار بخ سالن کنسرت «کروکوس سیتی هال» واقع در کراسنوگورسک در خروجی شمال غربی پایتخت حمله کردند که در ابتدا آتش بزرگی ساختمان را فرا گرفت و ستون‌هایی از دود سیاه از سقف آن بلند شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ریانووستی، نقابداران قبل از تیراندازی به سالن کنسرت هجوم بردند و «یک نارنجک دستی یا بمب آتش‌زا را که باعث آتش‌سوزی شد» پرتاب کردند.
بنا به این گزارش، «افراد حاضر در سالن به مدت 15 تا 20 دقیقه خود را روی زمین انداختند تا از تیراندازی در امان بمانند و سپس برای خارج شدن شروع به خزیدن کردند و بسیاری توانستند بیرون بیایند.»

به گفته اورژانس، آتش به حدود 13000 متر مربع از ساختمان سرایت کرد و تا بامداد روز شنبه آتش همچنان در حال شعله ور بود.

تلویزیون روسیه گزارش داد که سقف ساختمان تا حدی فرو ریخت. اطلاعاتی در مورد تعداد افرادی که ممکن است در داخل آن گرفتار شده باشند در دسترس نیست.

هشدار قبلی واشینگتن به مسکو

سفارت ایالات متحده آمریکا در روسیه دو هفته پیش به شهروندان خود هشدار داد که «افراطی‌ها برای حمله‌ای قریب‌الوقوع علیه تجمعات بزرگ در مسکو از جمله کنسرت‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند.»

به دنبال این حادثه شامگاه جمعه، آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: «در اوایل ماه جاری، دولت آمریکا اطلاعاتی در مورد یک حمله تروریستی برنامه‌ریزی شده در مسکو داشت که هدفش بالقوه تجمعات بزرگ از جمله کنسرت‌ها است و واشنگتن این اطلاعات را با مقامات روسی به اشتراک گذاشت.»

واتسون افزود که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا یک سیاست طولانی مدت «هشدار واجب» را اجرا کرد که بر اساس آن، ایالات متحده در صورت دریافت اطلاعاتی در مورد تهدیدهای مربوط به آدم‌ربایی یا ترور، به کشورهای هدف قرار گرفته اطلاع می‌دهد.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به این اظهارات گفت: «اگر ایالات متحده اطلاعات موثقی در این زمینه داشته باشد یا به دست آورد، باید فوراً آن را به طرف روسی منتقل کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید