پوتین: عاملان حمله «کروکوس» سعی کردند به اوکراین فرار کنند

رئیس جمهوری روسیه: همه عوامل مسئول در حمله به مرکز تجاری کروکوس را مجازات خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، شنبه 4 فروردین، گفت که بر اساس اطلاعات اولیه، عاملان حمله به مرکز تجاری «کروکوس» سعی می‌کردند به اوکراین فرار کنند.

پوتین در سخنرانی خود متعهد شد که تمام کسانی که در حمله کروکوس دست داشتند را مجازات کند و این حمله را «تروریستی و وحشیانه» توصیف کرد.

او درباره حمله کروکوس با بیان این‌که «هیچ‌کس نمی‌تواند امنیت و ثبات روسیه را برهم بزند»، خاطرنشان کرد:«همه عاملان این حمله دستگیر شده‌اند و امنیت برای جلوگیری از هرگونه حمله دیگر دو‌چندان شده است».

رئیس جمهوری روسیه یکشنبه را روز عزای ملی اعلام کرد و در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به مردم کشورش گفت:«امروز در مورد اقدام تروریستی خونین و وحشیانه‌ای که جان ده‌ها انسان بی‌گناه و مسالمت‌جو را گرفت با شما صحبت می‌کنم... من 24 مارس (5 فروردین) را روز عزای ملی اعلام می‌کنم.»

سرویس‌های امنیتی روسیه روز شنبه تایید کردند که مظنونان حمله روز جمعه به سالن موسیقی در مرکز خرید «کروکوس سیتی هال» در حومه مسکو «تماس‌هایی» در اوکراین داشتند و قصد فرار به آنجا را داشتند.

خبرگزاری «تاس» به نقل از سرویس‌های امنیتی روسیه گزارش داد: «پس از انجام این حمله تروریستی، جنایتکاران قصد عبور از مرز روسیه و اوکراین را داشتند و تماس‌های مناسبی با طرف اوکراینی برقرار کرده بودند.»

دفتر رسانه‌ای کاخ کرملین پیشتر اعلام کرد که مدیر سرویس امنیت فدرال روسیه، دستگیری 11 نفر از جمله 4 تروریست عامل حمله تروریستی به سالن کنسرت «کروکوس سیتی هال» را به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، اطلاع داد.

این در حالی است که بنا بر تازه‌ترین آمارها شمار قربانیان این حمله به 150 کشته و دهها زخمی افزایش یافته است.

در بیانیه کاخ کرملین آمده است که الکساندر بورتنیکوف، مدیر سرویس امنیت فدرال، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را از دستگیری 11 نفر از جمله 4 تروریست، که مستقیماً در حمله تروریستی به مجتمع «کروکوس سیتی هال» دست داشتند، مطلع کرد.

خبرگزاری «انترفاکس» به نقل از کرملین گزارش داد که اقدامات لازم برای رصد بیشتر همدستان عاملان این حمله در جریان است.

بامداد روز شنبه گروه «داعش-شاخه خراسان» با انتشار بیانیه‌ای در کانال‌های وابسته به خود، مسئولیت حمله به مرکز تجاری در حومه مسکو را برعهده گرفت.

تیراندازی و همزمان با آن آتش‌سوزی ناشی از انفجار دو بمب در این حمله که مرگبارترین حمله در روسیه طی سال‌های اخیر بود، به گسترش حریق در این سالن کنسرت و فروریختن سقف آن و همچنین وارد آمدن خسارت‌های زیادی به مرکز تجاری «کروکوس سیتی هال» در حومه مسکو منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید