وزارت دفاع روسیه: پدافند ما به ده‌ها حمله پهپادی اوکراین‌ پاسخ داد

ارتش اوکراین تعدادی از پالایشگاه‌های نفت روسیه را با حملات پهپادی هدف قرار داده و فعالیت برخی از آنها را مختل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع روسیه صبح شنبه چهارم فروردین در بیانیه‌ای اعلام کرد، شب گذشته به حملات 12 پهپاد اوکراینی بر فراز مناطق بریانسک، بلگورود، وورونژ و ساراتوف واقع در نزدیکی مرز با اوکراین پاسخ داده است.

اوکراین در هفته‌های اخیر با حملات پهپادی و موشکی خود تأسیسات انرژی روسیه را هدف قرار داد.

مقام‌های کی‌یف متعهد شدند که در پاسخ به بمباران‌های روسیه علیه اوکراین، نبردها را به خاک روسیه منتقل کنند.

سامانه‌های پدافند هوایی روسیه همچنین 11 پرتابگر «ومپر» را در حریم هوایی استان بلگورود منهدم کردند.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تلاش رژیم کی‌یف برای انجام حمله «تروریستی» به اهدافی در روسیه با استفاده از پرتابگرهای موشک «ومپر- آر-ام هفتاد » خنثی شد.
این وزارت اعلام کرد، سامانه‌های پدافند هوایی روسیه هم چنین 11 موشک را در حریم هوایی منطقه بلگورود منهدم کرده‌اند.

پهپادهای اوکراینی همچنین به دو منطقه در استان مرزی بلگورود روسیه حمله کردند که بر اثر آن یک نفر کشته و دو نفر زخمی شدند.

هم‌زمان، خبر کشته شدن یک شهروند روسی در اثر حمله پهپادی اوکراین توسط «ویاچسلاو گلادکوف» فرماندار منطقه بلگورد در شبکه اجتماعی تلگرام اعلام شد.

به گزارش آژانس اطلاعات روسیه به نقل از سازمان اورژانس روسیه، پس از سقوط یک پهپاد در منطقه سامارا در روسیه، در پالایشگاه نفت کویبیشف در صبح روز شنبه آتش سوزی رخ داد.

این آژانس افزود که این حادثه خسارت جانی در پی نداشت و آتش نشانان در حال مهار آتش در پالایشگاه متعلق به روسنفت، بزرگترین شرکت تولید کننده نفت در روسیه هستند.

بر اساس اطلاعات موجود در وب سایت رسمی این شرکت، ظرفیت تولید این پالایشگاه به هفت میلیون تن نفت در سال می رسد.

آزاروف گفت که حمله پهپادی به یک پالایشگاه نفت دیگر در نووکویبیشفسکی در منطقه سامارا بدون آسیب رساندن به تجهیزات تکنولوژیک دفع شد.

روز جمعه، اوکراین در معرض بمباران گسترده‌ای قرار گرفت که منجر به کشته شدن حداقل پنج نفر و قطعی شدید برق گردید.

کاخ کرملین برای اولین بار بعد از 2 سال اذعان کرد که روسیه در اوکراین «در حال جنگ» است. پیشتر مسکو از عبارت « عملیات نظامی ویژه» برای به حمله‌ای که علیه همسایه خود انجام داد..

همچنین شب پنجشنبه بمباران شدید روسیه شبکه انرژی اوکراین را هدف قرار داد. ارتش روسیه تاکید کرد که این حمله در پاسخ به حملات اخیر به مناطقی در مرز با اوکراین انجام شده است.

مقامات محلی در اوکراین گزارش دادند که پنج نفر در مناطق خملنیتسکی (غرب) و زاپوریژیا (جنوب) کشته و حدود بیست نفر دیگر زخمی شدند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین پس از این حملات طی سخنرانی روزانه خود گفت: «حملات تروریسم روسیه امروز تنها به این دلیل امکان پذیر است که ما به اندازه کافی سیستم‌های دفاع هوایی مدرن نداریم، یا صادقانه بگویم، به این دلیل که اراده سیاسی کافی برای ارائه آنها به ما از سوی همپیمانان ما وجود ندارد».

زلنسکی روز جمعه، در شبکه های اجتماعی اعلام کرد که نیروهای روسی در طول شب بیش از 60 پهپاد شاهد و حدود 90 موشک از انواع مختلف پرتاب کردند و به خانواده های کشته شدگان این حمله تسلیت گفتند.

او توضیح داد که این حملات به طور خاص ایستگاه‌های برق، خطوط فشار قوی، سد برق آبی، ساختمان‌های مسکونی معمولی و حتی یک اتوبوس را هدف قرار دادند.

شرکت تولید برق «اوکرینیرگو» گزارش داد که حملات روسیه منجر به قطع برق در حداقل هفت منطقه کشور و آسیب رساندن به ده ها تاسیسات شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید