رهبران جهان حمله مرگبار به سالن کنسرت در مسکو را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

رهبران جهان حمله مرگبار افراد مسلح به سالن کنسرت مسکو که تاکنون منجر به کشته شدن 150 نفر و مجروح شدن دست‌کم 100 نفر دیگر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «ریانووستی» روسیه در محل حادثه، عاملین مسلح نقابدار این حمله، قبل از شروع کنسرت راک در روز جمعه 22 مارس، با لباس‌های استتار وارد محل برگزاری کنسرت در کراکوس سیتی شدند و به سوی حضار تیر‌اندازی کردند و به طرف آنان مایع آتش‌زا پرتاب کردند.

گروه «داعش خراسان»، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

تا کنون مقامات بسیاری از کشورهای جهان ضمن محکوم کردن این حمله تروریستی با خانواده‌های قربانیان ابراز همبستگی کردند.

موضع اوکراین

میخائیلو پودولیاک، دستیار رئیس جمهوری اوکراین در شبکه اجتماعی تلگرام گفت: اوکراین که در دو سال گذشته با حمله نظامی روسیه روبرو بوده است، هیچ ربطی به این حمله ندارد.

اداره اطلاعات وزارت دفاع اوکراین نیز اعلام کرد: «حمله تروریستی مسکو یک اقدام عمدی تحریک‌آمیز و برنامه ریزی شده توسط سرویس‌های ویژه روسیه تحت دستور پوتین بود تا از این طریق به اهداف روسیه یعنی تشدید و گسترش بیشتر آن در اوکراین دست یابند».

سازمان ملل متحد

فرحان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفت: «آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز جمعه این حمله را محکوم کرد».

حق افزود: «گوترش تسلیت عمیق خود را به خانواده‌های داغدیده، مردم و دولت فدراسیون روسیه اعلام می‌کند».

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در پیامی با ابراز تسلیت، از همه کشورها خواست با دولت روسیه و سایر مقامات همکاری فعال داشته باشند تا عاملان و پشتیبانان این اقدامات تروریستی پاسخگو و به دست عدالت سپرده شوند.

ایالات متحده

کاخ سفید نیز با ابراز تسلیت به قربانیان و وحشتناک خواندن این حمله گفت که سعی می‌کند تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کند.

کاخ سفید همچنین اعلام کرد که در اوایل ماه جاری، آمریکا به مقامات روسیه در مورد انجام یک حمله تروریستی برنامه ریزی شده هشدار داده و گفته بود که این حمله احتمالا تجمعات بزرگ در مسکو را مورد هدف قرار خواهد داد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده به خبرنگاران گفت: «ما به یاد با قربانیان این حمله وحشتناک هستیم. تصاویر بسیار وحشتناک هستند و تماشا کردن آنها نیز سخت است».

وزارت خارجه آمریکا نیز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، ایالات متحده «حمله تروریستی مرگباری» که در مسکو رخ داده است را محکوم می‌کند. آمریکا همه اشکال تروریسم را محکوم می‌کند و ضمن ابراز همبستگی با مردم روسیه، به خانواده‌های قربانیان حمله مسکو و همه آسیب‌دیدگان از این «جنایت زشت» تسلیت می‌گوید.

چین

به گزارش خبرگزاریهای دولتی چین، شی جینگ پینگ، رئیس جمهوری این کشور در پیامی به پوتین تسلیت گفت.

خبرگزاری شینهوا با اعلام اینکه رییس جمهوری چین قاطعانه از تلاش‌های دولت روسیه برای حفظ امنیت و ثبات ملی خود حمایت می‌کند، گفت: «شی جینگ پینگ تاکید کرد که چین با هر گونه عمل تروریستی مخالف است و قویا حمله تروریستی در مسکو را محکوم می‌کند».

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا اعلام کرد که حمله مسکو «شوکه‌کننده و وحشت برانگیز» بود. اتحادیه اروپا اعلام کرد که هرگونه حمله علیه غیرنظامیان را محکوم می‌کند.

یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا گفت: افکار ما با همه شهروندان روسیه است که تحت تاثیر این حمله واقع شده‌اند.

بریتانیا

دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که بریتانیا این «حمله تروریستی مرگبار» را به شدت محکوم می‌کند.

او افزود: «ما از صمیم قلب به خانواده‌های قربانیان تسلیت می‌گوییم و عمیق‌ترین همدردی خود را به آنان را اعلام می‌کنیم».

فرانسه

کاخ الیزه هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه گفت «این حمله تروریستی که داعش مسئولیت آن را برعهده گرفته‌ را به شدت محکوم می‌کند».

به گزارش الیزه: «فرانسه همراهی و همبستگی خود را با قربانیان، بازماندگان و تمام مردم روسیه اعلام می‌کند».

آلمان

اولاف شولز، صدراعظم آلمان در پستی در شبکه اجتماعی ایکس، این حمله تروریستی را وحشتناک خواند و گفت: «افکار ما با خانواده قربانیان و همه مجروحان است».

وزارت خارجه این کشور نیز در پستی در همین شبکه اجتماعی، تصاویر این حمله را وحشتناک توصیف کرد.

ایتالیا

جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا، در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حمله یک «اقدام وحشتناک تروریستی» است.

ملونی در این بیانیه با اعلام همبستگی کامل با مردم آسیب‌دیده و خانواده‌های قربانیان گفت: «کشتار غیرنظامیان بی‌گناه در مسکو غیرقابل قبول است».

اسپانیا

اسپانیا با «شوکه کننده» خواندن این حمله گفت: «هر شکلی از خشونت را محکوم می کند».

وزارت خارجه اسپانیا در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «ما با خانواده‌های قربانیان و مردم روسیه اعلام همبستگی می‌کنیم».

سوئد

وزارت امور خارجه سوئد با اعلام اینکه این حمله وحشت برانگیز است، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «سوئد هر گونه حمله علیه غیرنظامیان» را محکوم می کند».

اسرائيل

اسرائیل از وقایع غم انگیز شب گذشته در مسکو اظهار تاسف کرد. اسراییل کاتز وزیر امور خارجه این کشور در ایکس نوشت: «ما با خانواده های قربانیان و همه کسانی که آسیب دیده‌اند اعلام همبستگی می‌کنیم».

تشکیلات خودگردان فلسطین

به گزارش خبرگزاری رسمی وفا، ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین این حمله را محکوم کرد و «همبستگی و حمایت خود از رهبری روسیه و مردم این کشور را اعلام کرد».

سوریه

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در نامه‌ای به پوتین گفت که این حمله با «شکست‌های دردناک نئونازیسم» در «عملیات نظامی ویژه» مسکو در اوکراین مرتبط است.

ایران

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری این کشور، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در پیامی، با پوتین اعلام همدردی کرد.

رئیسی همچنین از جامعه جهانی خواستار اقدام جدی برای مجازات عاملان و توطئه‌گران این حادثه شد.

ترکیه

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که حادثه مسکو یک حمله تروریستی هولناک علیه غیرنظامیان بی گناه بود؛ ترکیه این حمله را محکوم کرد و به مردم و دولت روسیه نیز تسلیت گفت.

اتحادیه آفریقا

موسی فکی محمد، رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که از این حمله تروریستی وحشتناک در مسکو شوکه شده‌است. او با مردم و دولت روسیه اعلام همبستگی کرد.

ونزوئلا

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در ایکس نوشت: «ما حمایت خود را از رئیس جمهور ولادیمیر پوتین اعلام می‌کنیم و برای محکوم کردن قاطعانه هرگونه اقدام خشونت‌آمیز، صدای خود را بلند می‌کنیم».

مکزیک

وزارت امور خارجه مکزیک گفت که «هر گونه اقدام خشونت آمیز علیه غیرنظامیان را محکوم می‌کند».

هند

نارندرا مودی، نخست وزیر هند با محکوم کردن این حمله تروریستی در شبکه اجتماعی گفت: "هند در این ساعت، همبستگی خود را با دولت و مردم فدراسیون روسیه اعلام می‌کند».

ژاپن

کوبایاشی ماکی، سخنگوی وزارت خارجه ژاپن، در بیانیه‌ای با محکوم کردن این حمله و با ابراز تسلیت «همدردی صمیمانه خود را با مصدومان این حادثه اعلام کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید