جزئیاتی در باره رهبر «داعش خراسان» که لقب یکی از «شیران شهری» به خود گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروه «داعش خراسان» با ‌پذیرش مسئولیت حمله مسکو که به کشته شدن بیش از 145 نفر و زخمی شدن 146 نفر در تیراندازی و آتش سوزی مهیب شامگاه جمعه در مرکز خریدی در حومه پایتخت روسیه منجر شد، پرسش‌های زیادی را درباره هویت این گروه، رهبرانش و دلایل حمله به روسیه برانگیخت.

ثناء االله غفاری، ملقب به «شهاب المهاجر»، رهبر «داعش خراسان» در ژوئن 2020 به عنوان رهبر یک سازمان تروریستی خارجی توسط ایالات متحده لیست‌گذاری شد.

داعش خراسان پس از انتصاب ثناء الله غفاری، او را یک فرمانده نظامی با تجربه و یکی از «شیران شهری» داعش در کابل توصیف کرد که در عملیات‌های چریکی شرکت کرده و حملات انتحاری پیچیده‌ای را طراحی کرده بود.

المهاجر كه در سال 1994 در افغانستان به دنیا آمده، در سالهاى اخير مسئولیت تامین بودجه برای تمامی عملیات‌های داعش در سراسر افغانستان را بر عهده دارد.

ثناء االله غفاری
ثناء االله غفاری

زمانی که داعش خراسان در افغانستان تأسیس شد، رهبرش «حافظ سعید خان» و معاون او «ملا عبدالرئوف» از اعضای سابق طالبان بود.

ملا عبدالروف در سال 2015 و حافظ سعید خان در سال 2016 در حملات هوایی ایالات متحده کشته شدند.

در سال 2020، المهاجر به عنوان فرمانده داعش افغانستان و فرمانده عملیات داعش خراسان منصوب شد و به مغز متفکر و شخصیت اصلی این تشکیلات تبدیل شد.

همچنین گزارش شده که او اولین تبعه غیر افغان یا پاکستانی است که داعش خراسان را رهبری می کند.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، شهاب المهاجر پیش از این از رهبران شبکه حقانی و یکی از اعضای القاعده قبل از جدایی بود که بعدها رهبری داعش خراسان که به شدت با طالبان مخالف است، را بر عهده گرفت.

پس از حمله سال 2021 به فرودگاه کابل که توسط المهاجر ترتیب داده شد، طالبان اعلام کردند که تمام اقدامات ممکن را برای دستگیری او انجام خواهند داد.

در 21 دسامبر 2021، کمیته تحریم‌های داعش-القاعده وابسته به شورای امنیت سازمان ملل، المهاجر را به فهرست تحریم‌ها افراد تروریست، اضافه کرد.

در 22 دسامبر 2021 اتحادیه اروپا مانند سازمان ملل المهاجر را به فهرست تحریم های خود اضافه کرد.

در 8 فوریه 2022، ایالات متحده برای کسانی که اطلاعاتی درباره هویت یا مخفیگاه ثناء الله غفاری سرکرده داعش خراسان در افغانستان دارند یا اطلاعاتی جهت دستگیری او و مسئولین حمله‌ آگوست 2021 به فرودگاه کابل ارائه دهد، جایزه ده میلیون دلار جایزه تعیین کرد.

حمله تروریستی 26 اگوست 2021 در فرودگاه کابل توسط داعش خراسان که مسئولیت آن را به عهده گرفت به کشته شدن حدود 100 نفر از جمله 13 سرباز آمریکایی شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید