تهدیدات مدودف در پی حمله تروریستی در مسکو: «مرگ در برابر مرگ»

در این حمله که گروه «داعش خراسان» مسئولیتش را بر عهده گرفت بیش از 62 نفر کشته و 146 نفر زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه، صبح شنبه 4 فروردین با ارسال پیامی به خانواده‌های قربانیان حمله به مرکز خرید«کروکوس سیتی هال» در حومه مسکو، ضمن تسلیت به آنها، «تروریست‌ها» را به مرگ تهدید کرد.

در تیراندازی و در پی آن، آتش سوزی مهیب شامگاه جمعه 3 فروردین در سالن کنسرت این مرکز خرید در حومه پایتخت روسیه که گروه «داعش خراسان» مسئولیتش را بر عهده گرفت، بیش از 62 نفر کشته و 146 نفر زخمی شدند.

در حالی که نیروهای امنیتی روسیه تاکید کردند عملیات جست‌وجو برای یافتن عوامل این حمله آغاز شده، کمیته تحقیقات گفت: «اجساد قربانیان در حال بررسی است.»

به گزارش خبرگزاری‌های روسیه، آمار موقت نشان داده که این حمله تروریستی بیش از 62 کشته برجای گذاشته و این عدد ممکن است، افزایش یابد.

مدودف در کانال تلگرامی خود نوشت: «از صمیم قلب به خانواده‌های کشته‌شدگان این حمله تروریستی و همه عزیزانقربانیان، تسلیت می‌گویم.»

مدودف افزود: «تروریست‌ها فقط زبان زور را می‌فهمند... اگر زور با زور پاسخ داده نشود، دادگاه‌ها و تحقیقات فایده‌ای نخواهد داشت... این پاسخ باید با مرگ از طریق اعدام کامل تروریست‌ها و پاسخگوسازی خانواده‌های آنها باشد... این یک تجربه جهانی است.»

او تهدید کرد: « اگر ثابت شود که این تروریست‌ها، وابسته به رژیم کی‌یف هستند، ما آنها و مسئولانشان را نابود خواهیم کرد. همه آنها باید یافته‌شده و بدون هیچ شفقتی نابود شوند زیرا آنها تروریست هستند.»

مدودف در پایان پست تلگرامی خود نوشت: «مرگ در برابر مرگ.»

جزئیات حمله

در این حمله که به گزارش رسانه‌های روسی در حدود ساعت 20:15 (15:30 به وقت گرینویچ) جمعه رخ داد، دست‌کم 3 مرد مسلح نقابدار به سالن کنسرت «کروکوس سیتی هال» واقع در کراسنوگورسک در خروجی شمال غربی پایتخت حمله کردند که در ابتدا آتش بزرگی ساختمان را فرا گرفت و ستون‌هایی از دود سیاه از سقف آن بلند شد.

خبرگزاری‌های روسی به نقل از کاخ کرملین گزارش دادند که پوتین گزارش‌هایی را از رئیس سرویس‌های امنیتی، کمیته تحقیقات، گارد ملی و وزیران کشور، بهداشت و وضعیت‌های اضطراری دریافت کرده است.

گروه تروریستی «داعش» که چندین بار روسیه را هدف قرار داده است، در بیانیه‌ای در «تلگرام» اعلام کرد که عوامل آن به تجمع بزرگی (...) در اطراف مسکو، حمله کردند. رهبر این گروه مدعی شد که عواملش «به سلامت به پایگاه‌های خود بازگشتند.»

تاکید اوکراین بر نداشتن ارتباط با این حمله

از سویی اوکراین «هرگونه ارتباط» با این حمله را رد کرد و میخائیلو پودلیاک، مشاور ریاست جمهوری در «تلگرام»نوشت: «بگذارید شفاف باشیم، اوکراین هیچ ارتباطی با اینحوادث ندارد.»

همچنین«هنگ آزادی روسیه» که متشکل از عوامل روسی است که در کنار اوکراین می‌جنگند نیز در بیانیه‌ای با تأکید بر این که «هنگ آزادی روسیه با روس‌های صلح‌جو در جنگ نیست»، نیروهای امنیتی روسیه را به طراحی این حمله متهم کرد.

دستگاه اطلاعات نظامی اوکراین هم با متهم کردن سرویس‌هایویژه روسیه به طراحی این حمله، اعلام کرد که «این حمله را باید به عنوان تهدیدی از سوی پوتین برای ایجاد تشدید و گسترش جنگ فهمید» که بیش از دو سال است در جریان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید