افزایش جهانی قیمت بنزین در بهار؛ پدیده عجیب بی‌پاسخ

به دلیل مسایلی چون افزایش حمل و نقل، تقاضای سوخت در این فصل افزایش می‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در فصل بهار کشورهای زیادی شاهد افزایش قیمت بنزین می‌شوند و این پدیده عجیب و تکراری برای بسیاری از مردم بی‌پاسخ مانده است.

این پدیده از آنجا عجیب به نظر می‌رسد که بهار مانند تابستان فصل تعطیلات و سفر در اکثر کشورها نیست و با وجود این، تقاضای سوخت برای حمل و نقل افزایش می‌یابد.

وبسایت آمریکایی «اویل پرایس» در گزارشی با اشاره به اینکه قیمت بنزین با فرارسیدن بهار حدود 30 سنت در هر گالن افزایش می‌یابد به توضیح این معما پرداخته و نوشت: «افزایش قیمت، تقریبا هر سال اتفاق می‌افتد، در واقع اگر به سال 2000 برگردیم، تنها در دوره میان ژانویه و می سال 2020 که همه‌گیری کرونا به سقوط قیمت نفت منجر شد، قیمت بنزین افزایش نیافت.»

بر اساس این گزارش، در پاییز عکس این مساله رخ می‌دهد، زیرا قیمت بنزین تقریبا هر سال بین ماه‌های اوت و دسامبر کاهش می‌یابد و مردم در طول سال‌های انتخابات آمریکا با توجه با این موضوع، خود را متقاعد کرده‌اند که سیاستمداران قیمت بنزین را برای ماندن در سمت‌های خود دستکاری می‌‎کنند.

به نوشته «اویل پرایس»، آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA)، ترکیبات بنزین را به طور استراتژیک به صورت فصلی تنظیم می‌کند تا انتشار گازهای گلخانه‌ای به ویژه گازهایی که به دلیل تبخیر بنزین، باعث ایجاد دود می‌شوند را کاهش دهد.

دو عامل افزایش قیمت بنزین

در این گزارش همچنین آمده است که دو عامل پشت افزایش قیمت بنزین وجود دارد، اول اینکه، تولید بنزین در تابستان گرانتر است، زیرا ماده بوتان بیشتری در تولید بنزین در زمستان استفاده می‌شود، که قیمت بنزین را کاهش می‌دهد. در حالی که استفاده از آن در ترکیب تابستانی بی‌فایده است، یعنی اینکه ترکیب تابستانی گران‌تر از زمستانی تمام می‌شود.

دومین عاملی که باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود، تغییر ترکیب زمستانی بنزین به ترکیب تابستانی حاوی مقدار کمتری از بوتان است که همزمان با آغاز فصل تابستان و افزایش تقاضای خرید بنزین صورت می‌گیرد. این باعث شده که تقریبا هر سال به دلیل هزینه‌های تولید بالا، عرضه کم و تقاضای فراوان در تابستان قیمت بنزین افزایش یابد.

در پایان این گزارش به عوامل خارجی مانند طوفان‌ها در خلیج مکزیک، رویدادهای ژئوپلیتیکی یا بیماری‌های همه‌گیر جهانی اشاره شده که می‌تواند این روند را مختل کند، اما در بیشتر موارد، قیمت بنزین از این روند فصلی پیروی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید