40 کشته و بیش از 100 زخمی بر اثر انفجار و تیراندازی درون تالار یک مجتمع تجاری در مسکو

انفجار و تیراندازی در داخل تالار کنسرت و جشن‌ مجتمع تجاری «کروکوس سیتی هال» در شمال غرب پایتخت روسیه رخ داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های روسیه گزارش کردند که 5 فرد مسلح نقاب‌دار با ورود به یک تالار جشن درون یک مجتمع تجاری شامگاه جمعه سوم فروردین در حومه شهر مسکو پیش از آغاز کنسرت به سوی حاضران اقدام به پرتاب بمب‌‌ آتش‌زا و تیراندازی کردند.

بنا بر گزارش‌ها از روسیه در نتیجه انفجار بمب، این مجتمع تجاری دچار آتش‌سوزی شده و بر اثر تیراندازی مهاجمان نقاب‌دار دست‌کم 40 نفر کشته و بیش از 100 نفر دیگر زخمی شدند.

همچنین بنا بر گزارش‌های اولیه گفته شده تعدادی از شهروندان در نتجیه آتش‌سوزی ناشی از انفجار بمب در این مجتمع تجاری گرفتار شده‌اند که تلاش‌ها برای تخلیه آنها از مکان حادثه ادامه دارد.

گزارش‌های اولیه حاکی از «حمله‌ای تروریستی» در حومه شهر مسکو است و نیروهای گارد ملی روسیه به مکان حادثه اعزام شده‌اند.


این حمله در داخل تالار کنسرت و جشن‌ها در مجتمع تجاری «کروکوس سیتی هال» در شمال غرب پایتخت روسیه رخ داده است.

در حالی که رسانه‌های روسیه از وقوع انفجار دومی در مرکزی تجاری «کروکوس سیتی» در حومه شهر موسکو و گسترش دامنه آتش‌سوزی خبر می‌دهند.

خبرگزاری «تاس» روسیه نیز از اتخاذ تدابیر امنیتی شدید در همه فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار موسکو خبر داد.

مقامات روسی همچنین همه فعالیت‌های عمومی در مناطق این کشور را لغو کردند و دو مرکز تجاری در سن بترزبورگ نیز تخلیه شده است.

وزارت خارجه روسیه شامگاه جمعه ضمن محکوم کردن «اقدام تجاوزکارانه تروریستی خونین» در حمله به تالار جشن‌ها در حومه مسکو، آن را حمله‌ای «تروریستی» توصیف کرد و از جامعه بین‌المللی خواست چنین اقدامی را محکوم کند.

در واکنش به این حادثه در روسیه، کاخ سفید اعلام کرد نشانه‌هایی مبنی بر نقش داشتن اوکراین در حادثه تیراندازی در مسکو وجود ندارد.
وزارت خارجه بلاروس در واکنش به حادثه مسکو اعلام کرد که چنین اقدام «تروریستی» به هیچ‌وجه قابل توجیه نیست.

نیروهای امنیتی روسیه 5 تن از کارمندان مجتمع تجاری «کروکوس» را در پی حمله به این مرکز بازداشت کردند.

دادستانی کل روسیه نیز تیراندازی داخل مجتمع تجاری در مسکو را حمله‌ای «تروریستی» خوانده و تحقیقاتی جنایی خود را درباره این پرونده آغاز کرد.

وزارت خارجه روسیه آمریکا اگر درباره حادثه تیراندازی در مسکو اطلاعاتی دارد باید آن را با ما به اشتراک بگذارد.

کاخ سفید در همین رابطه اعلام کرد سفارت ایالات متحده در مسکو در 7 مارس درباره خطر وقوع حمله‌ای تروریستی به روسیه هشدار داده بود.

در واکنش به این حادثه ریاست جمهوری اوکراین نیز تاکید کرد که این کشور هیچ گونه نقشی در حمله به مرکز تجاری در مسکو ندارد.

همزمان با آن «فرانس پرس» نیز گزارش داد که مبارزان روسی که دوشادوش ارتش اوکراین علیه روسیه می‌جنگند، نقش داشتن خود در حمله به مرکز تجاری در مسکو را رد کردند.

به‌رغم این دیمیتری مدودف، نائب رئيس شورای امنیت روسیه تهدید کرد که روسیه رهبران اوکراین را اگر با حمله به مرکز تجاری در حومه مسکو ارتباطی دارند، خواهد کشت.

پس از آن اما خبرگزاری «رویترز» بامداد شنبه چهارم فروردین گزارش داد که گروه «داعش» مسئولیت حمله به تالار کنسرت‌های موسیقی در مرکز تجاری در حومه مسکو را بر عهده گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید