روز جهانی آب با شعار «آب برای صلح»

سازمان ملل در این روز حمایت خود را از مدیریت پایدار منابع آب شیرین اعلام می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سوم فروردین، برابر با 22 مارس، روز جهانی آب است. در این روز که از سوی سازمان ملل نام‌گذاری شده است، گزارش توسعه جهانی آب این سازمان نیز منتشر می‌شود.

بخش آب سازمان ملل متحد که با مشورت بخش‌های دیگر این سازمان، شعار هر ساله روز جهانی آب را انتخاب می‌کند؛ شعار امسال برای این روز را «آب برای صلح» انتخاب کرد.

سازمان ملل با انتخاب شعار «آب برای صلح» برای روز جهانی آب در سال 2024 در پیامی تاکید کرد که در این روز، همه ما باید حول آب متحد شویم، از آب برای صلح استفاده کنیم تا پایه‌های فردای پایدارتر و مرفه‌تری را برافراشته کنیم.

سازمان ملل، در رابطه با دلیل انتخاب چنین شعاری برای روز جهانی آب در سال 2024 اعلام کرد که آب می‌تواند عامل صلح یا ایجاد درگیری باشد؛ زمانی که آب کمیاب یا آلوده است، یا هنگامی که مردم به آب دسترسی نداشته باشند یا به صورت نابرابر از آب استفاده کنند، تنش‌های بین جوامع و کشورها افزایش می‌یابد.

سازمان ملل می‌گوید که در حالیکه در سراسر جهان بیش از 3 میلیارد نفر به آبهای مشترک بین خطوط مرزی ‌کشورها وابسته هستند، تنها 24 کشور بر سر تمام آب مشترکشان توافق کرده‌اند.

آنتونیو گوترش، رئیس سازمان ملل متحد، در پیامی که در وب‌سایت این سازمان منتشر شده است، به مناسبت این روز اعلام کرد: «اقدام برای آب، اقدام برای صلح است. جهان ما در آب‌های متلاطم است، نابرابری، درگیری، آلودگی و از دست دادن تنوع زیستی بیداد می‌کند و با ادامه استفاده از سوخت‌های فسیلی و بحران آب‌وهوایی شتاب می‌گیرد و همه این موار صلح را بیشتر تهدید می‌کند».

گوترش با اشاره به اینکه همکاری برای حفاظت از آب می‌تواند تقویت و حفظ صلح را به دنبال داشته باشد، گفت: «بیایید متعهد شویم که با هم همکاری کنیم تا آب را به نیرویی برای هماهنگی و ثبات تبدیل کنیم و به ایجاد صلح و رفاه جهانی برای همه موثر باشیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید