تیرگی روابط مکزیک با آمریکا به دنبال قانون مهاجرت جدید تگزاس

مکزیک تأکید کرد پیامدهای احتمالی قانون جدید می‌تواند بر روابط تجاری آمریکا و مکزیک و همچنین روابط مکزیک و تگزاس تاثیر منفی بگذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مکزیک مراتب نگرانی عمیق خود را از قانون مهاجرتی تگزاس، ایالت همسایه خود در آمریکا، برای بازداشت و اخراج مهاجران لاتین‌تبار اعلام کرد و گفت این قانون بر روابط دو کشور تاثیر منفی می‌گذارد.

به گزارش «رویترز»، این قانون که به «لایحه 4 سنا» مشهور است، ورود غیرقانونی یا ورود مجدد به تگزاس از یک کشور خارجی را به «جرم دولتی» تبدیل می‌کند، و به قضات ایالتی اجازه می‌دهد متخلفین را اخراج کنند، یا در صورت عدم تمکین آنها را 20 سال زندانی کنند. این لایحه را یک قاضی فدرال متوقف کرده هم اکنون در مرحله تجدید نظر است.

دولت مکزیک روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مکزیک عمیقاً نگران این است که لایحه 4 سنا به صورت تبعیض‌آمیز اعمال شود، و ترس دارد از اینکه اجرای آن به آزار و اذیت نادرست، بازداشت، اخراج، و ارتکاب جرم و جنایت علیه شهروندان مکزیکی و افراد لاتین‌تبار منجر شود.»

از اول اکتبر 2023 حدود 139000 مهاجر در مناطق اطراف ال‌پاسوی تگزاس دستگیر شده‌اند. گرگ ابوت، فرماندار جمهوری‌خواه تگزاس، که اقدامات مختلفی برای جلوگیری از عبورهای مرزی انجام داده است، می‌گوید دولت آمریکا اقدامات کافی برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی نکرده است.

در مقابل، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری دموکرات آمریکا، می‌گوید برخی اقدامات تگزاس در راستای اجرای قوانین مهاجرت، حکم مداخله در وظایف دولت فدرال را دارد، و غیرقانونی است.

مکزیک تأکید کرد که پیامدهای احتمالی قانون مهاجرت تگزاس می‌تواند بر روابط تجاری آمریکا و مکزیک و همچنین روابط مکزیک و تگزاس تاثیر منفی بگذارد.

به گفته مکزیکوسیتی: «اگر لایحه 4 سنا به طور کامل اجرا شود، شهروندان مکزیک، صرف نظر از وضعیت مهاجرت و کشور محل زندگی، از سفر به تگزاس، حمل و نقل تجاری از طریق تگزاس، یا سفر با قطار به تگزاس برای کار یا تفریح خودداری خواهند کرد، چرا که نگرانند مورد بازداشت و بازجویی غیرقانونی پلیس قرار بگیرند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید