پنتاگون: آستین و گالانت درباره «طرح‌های جایگزین‌‌» عملیات نظامی در رفح گفت‌وگو کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، پنج‌شنبه 2 فروردین، اعلام کرد، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده با یوآو گالانت همتای اسرائیلی خود در یک تماس تلفنی، «راه‌های جایگزین» عملیات اسرائیل در رفح در جنوب نوار غزه را بررسی کردند.

بیانیه آمریکا به جزئیات این گزینه‌ها اشاره‌ای نکرد؛ اما دولت آمریکا بارها مخالفت خود با عملیات نظامی ارتش اسرائیل در رفح را به دلیل ترس از کشته‌شدن شمار زیاد غیرنظامیان اعلام کرده است.

این بیانیه همچنین اشاره کرد که دو وزیر، درباره مذاکرات آتش‌بس غزه، آزادی اسرا، لزوم تلاش بیشتر برای حفاظت از غیرنظامیان و افزایش کمک‌ها از طریق گذرگاه‌های زمینی به غزه گفت‌وگو کردند.

این تماس تلفنی پیش از سفر هفته آینده وزیر اسرائیل به واشینگتن صورت گرفت، در این بیانیه آمده است، آستین آرزوی خود برای میزبانی از گالانت را ابراز کرده است.

این تماس پس از آن صورت گرفت که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تایید کرد، آماده‌سازی برای حمله به رفح در جنوب نوار غزه در حال انجام است، اما این اقدام «مدتی به طول خواهد انجامید».

تخلیه غیرنظامیان

نتانیاهو اظهار داشت به زودی طرح تخلیه غیرنظامیان فلسطینی از مناطق جنگی را پس از چراغ سبز طرح عملیات نظامی در رفح تصویب خواهد کرد.

نتانیاهو، سه‌شنبه 29 اسفند، درخواست بایدن برای عقب‌نشینی از طرح حمله زمینی به شهر رفح که بیش از نیمی از جمعیت 2.3 میلیون نفری نوار غزه را در خود جای داده است، رد کرد.

او به قانونگذاران گفت، در یک تماس تلفنی «بسیار واضح» به بایدن گفته است: «ما مصمم به نابودی کامل این گردان‌‌ها در رفح هستیم و تنها راه چاره، حمله زمینی است.»

«آخرین سنگر حماس»

اسرائیل معتقد است، رفح آخرین پایگاه اصلی رهبران و فرماندهان حماس است، در حالی که واشینگتن باور دارد، هرگونه حمله زمینی به رفح «اشتباه» است و خسارت زیادی به غیرنظامیان وارد می‌کند.

بیش از یک میلیون فلسطینی در غزه در اوایل جنگ با دستور نیروهای اسرائیلی به رفح کوچ کردند و اکنون اسرائیل قصد کوچاندن آن‌ها از رفح را دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید