نخست وزیر ایرلند استعفا کرد

انتظار می‌رود در جریان انتخابات پارلمانی بعدی ایرلند، ائتلاف حاکمیتی باخت‌های سنگینی برابر حزب ناسیونالیست «شین فین» متحمل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لئو وارادکار، نخست وزیر ایرلند، اعلام کرد به زودی از مقام خود کناره‌گیری می‌کند. وی دلیل خاصی برای استعفای خود ارائه نداد، اما گفت دلایلش «هم شخصی و هم سیاسی» است.

به گزارش «یورونیوز»، وارادکار روز چهارشنبه گفت: «رهبر کسی است که بداند زمانش رسیده کرسی را به شخص دیگری واگذار کند و شجاعت انجام این کار را داشته باشد. الان آن زمان رسیده است.»

وارادکار از نخست وزیری و رهبری حزب خود استعفا می‌دهد، اما کماکان عضو پارلمان حوزه انتخابیه خود در دوبلین باقی خواهد ماند. او تاکید کرد استعفایش به این منظور نیست تا خود را برای شغل دیگری آماده کند.

به گفته وی: «می‌دانم که دیگران با این خبر کنار خواهند آمد. این مزیت زندگی در دموکراسی است. هرگز زمان مناسبی برای استعفا از مقام عالی وجود ندارد، بنابراین هر زمانی می‌تواند مناسب باشد.»

به گفته یورونیوز، انتظار می‌رود در جریان انتخابات پارلمانی بعدی ایرلند، ائتلاف حاکمیتی که شامل حزب وارادکار به نام «فاین گیل» است، باخت‌های سنگینی در برابر حزب ناسیونالیست «شین فین» متحمل شود.

استعفای وارادکار کمتر از دو هفته پس از آن روی داد که «همه‌پرسی دوقلو» که انتظار می‌رفت مقررات منسوخ قانون اساسی ایرلند درباره تعریف خانواده و نقش زنان در جامعه را لغو کند، با رای «نه» شوکه‌کننده برای ائتلاف حاکم روبرو شد.

منتقدان دولت را بابت «کارزار بی‌انرژی» که به باور آنها منجر به عدم جذب مردم و رای نه آنها به پیشنهادات اصلاحی شد را مورد انتقاد قرار دادند.

وارادکار تاکنون دو دوره نخست وزیر ایرلند بوده است. او ابتدا در سال 2017 به نخست وزیری رسید و در سال 2022 موفق شد دومرتبه این مقام را به دست آورد. وی در دوران تصدی خود درگیر بحران‌های بی‌شماری مثل «برگزیت»، همه‌گیری کرونا، و یک شورش راست افراطی در دوبلین بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید