تایوان از رصد 32 جنگنده چینی طی 24 ساعت در اطراف این جزیره خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ملی تایوان اعلام کرد، 5 کشتی نیروی دریایی چین را نیز در آب‌های اطراف تایوان مشاهده کرده است.

وزارت دفاع تایوان، پنج‌شنبه 2 فروردین اعلام کرد، 32 فروند هواپیمای نظامی چینی در حال پرواز در 24 ساعت گذشته در اطراف جزیره را شناسایی کرده است.

این وزارتخانه افزود، در 24 ساعت گذشته تا پیش از ساعت 6 صبح (به وقت محلی) پنج‌شنبه 2 فروردین، 5 کشتی نیروی دریایی چین را در آب‌های اطراف تایوان نیز مشاهده کرده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اشاره کرد، 20 هواپیما از خط میانی تنگه تایوان عبور کردند.

خط میانی یک مرز غیررسمی تلقی می‌شود اما تا حد زیادی به آن پایبند بودن ضروری است که در وسط تنگه‌ای که تایوان و چین را از هم جدا می کند امتداد دارد، این خط در دوران جنگ سرد در تلاش برای جداسازی طرف‌های مقابل و کاهش خطر درگیری درنظر گرفته شد.

در ادامه بیانیه آمده است، نیروهای مسلح تایوان «فعالیت‌های مشاهده شده را با هواپیماها، کشتی‌های گشتی‌زنی و سامانه‌های موشکی تحت نظر دارند.»

این وزارتخانه در اواخر ژانویه و اوایل فوریه، 33 جنگنده چینی را در اطراف جزیره شناسایی کرد، که بیشترین تعداد ثبت شده در سال جاری عنوان شده است.

این اکتشافات در پی انتخابات ریاست جمهوری 13 ژانویه و پیروزی لای چینگ، معاون رئیس جمهوری فعلی صورت گرفت که پکن نسبت به آن احساس دوستی ندارد.

تایوان ماه گذشته اعلام کرد، 11 کشتی چینی را در حال حرکت در اطراف جزیره مشاهده کرده که بیشترین تعداد در سال جاری است، در حالی که اختلاف بین تایپه و پکن بر سر تصادف یک قایق ماهیگیری ادامه دارد.

یک قایق تندرو چینی با 4 سرنشین در 14 فوریه در نزدیکی جزایر کینمن تایوان بر اثر تعقیب گارد ساحلی تایوان واژگون شد که 2 نفر در این حادثه کشته شدند.

«اوضاع متشنج»

این اتفاق در سایه پرتنش چین و تایوان خودمختاری رخ داد که پکن مدعی است تایوان بخشی از خاک این کشور است و بارها تهدید کرده که روزی آن را با زور تصرف خواهد کرد.

پکن، مقامات تایوانی را «به فرار از مسئولیت خود و پنهان کردن حقیقت» در حادثه واژگونی قایق متهم کرده است در حالی که یک مقام گارد ساحلی تایوان گفت: «قایق به صورت زیگزاگ در حال حرکت بود که تعادل خود را از دست داد و واژگون شد.»

پکن در سال‌های اخیر فشار نظامی خود را تشدید کرده و هواپیماها و کشتی‌های جنگی را روزانه در اطراف جزیره مستقر می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید