آمریکا شهروندان خود را با بالگرد از هائیتی خارج می‌کند

سازمان‌های مدافع حقوق بشر از قتل عام گسترده، آدم‌ربایی، و خشونت جنسی علیه شهروندان در هائیتی خبر داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد با توجه به افزایش شدید خشونت در هائیتی، واشینگتن خروج شهروندان آمریکایی از این کشور جزیره‌ای را توسط پروازهای هلیکوپتری اجاره‌ای آغاز کرده است.

به گزارش «رویترز»، اولین پرواز روز چهارشنبه بیش از 15 شهروند آمریکایی را از پورتوپرنس، پایتخت هائیتی، به سانتودومینگو در جمهوری دومینیکن منتقل کرد. به گفته سخنگوی وزراتخانه، بالگردها قادر خواهند بود روزانه بیش از 30 شهروند آمریکایی را از هائیتی خارج کنند.

آریل هنری، نخست وزیر هائیتی هفته پیش اعلام کرد که استعفا خواهد داد، اما طرحی که توسط کشورهای کارائیب و ایالات متحده برای تأسیس شورای موقت ریاست جمهوری در این کشور اعلام شده بود، هنوز اجرایی نشده است.

هنری در سال 2021 به دنبال ترور رئیس‌جمهوری وقت هائیتی به قدرت رسید، اما پارسال با این توجیه که وضعیت کشور ناامن است، از برگزاری انتخابات خودداری کرد. این تصمیم وی معترضانی که ماه‌ها منتظر انتخابات بودند را خشمگین کرد، و هنری پس از مدتی کنترل خود بر کشور را از دست داد.

گروه های مسلح بخش بزرگی از پایتخت را به دست گرفته‌اند، و سازمان‌های مدافع حقوق بشر از قتل عام گسترده، آدم‌ربایی، و خشونت جنسی علیه شهروندان خبر داده‌اند. براساس برآوردهای سازمان ملل، بیش از 360000 نفر در هائیتی آواره شده‌اند.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته حدود 1600 شهروند آمریکایی فرم‌های آنلاین درباره پروازهای بالگردی را پر کرده‌اند، اما به گفته وی تمام این افراد خواستار کمک برای خروج از هائیتی نشده‌اند، و برخی از آنها فقط درباره وضعیت ایمنی عمومی در جزیره سؤالاتی کردند.

به گفته رویترز، آمریکا روز یکشنبه نیز یک پرواز هواپیمای خصوصی از شهر کپ-هائیتین به میامی در فلوریدا ترتیب داده بود. سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد واشنیگتن به کاوش راه‌هایی برای خروج مردم از این شهر ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید