لوید آستین: موجودیت اوکراین و امنیت آمریکا در معرض تهدید قرار گرفته است

وزیر دفاع آمریکا در پایگاه نظامی «رامشتاین» آلمان بر لزوم ادامه پشتیبانی تسلیحاتی غرب از اوکراین تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا «پنتاگون»، طی اظهاراتی گفت او بر این باور است که موجودیت اوکراین و همچنین امنیت ایالات متحده در معرض تهدید است.

آستین که در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایگاه نظامی «رامشتاین» در آلمان پس از نشست دوره‌ای گروه هماهنگ‌کننده تامین تسلیحات به اوکراین که توسط کشورهای غربی ایجاد شده بود، گفت: «امروز بقای اوکراین در خطر و امنیت آمریکا نیز در معرض تهدید قرار گرفته است.»

ارسال کمک‌های نظامی

وزیر دفاع آمریکا افزود: «نمی‌توانند حتی یک روز را تلف کنند و ما نیز نمی‌توانیم همانند آن را هدر دهیم. بنابراین من امروز مصمم برای ادامه ارسال کمک‌های نظامی و مهمات آمریکایی اینجا را ترک خواهم گفت».

وی در ادامه گفت: «این موضوع با موجودیت و حاکمیت اوکراین مرتبط است و برای آمریکا مسئله حیثیت و امنیت است.»

وزیر دفاع آمریکا در بخش پایانی سخنان خود گفت: «پوتین (رئیس جمهوری روسیه) و همچنین جهان و تاریخ نیز نظاره‌گر هستند که چه اتفاقی می‌افتد.»

گفتنی است مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت جمهوری‌خواه، بودجه 60 میلیارد دلاری کمک به اوکراین را به تعویق انداخته و ایالات متحده هشدار داده است که بسته 300 میلیون دلاری که مدت کوتاهی پیش تصویب شد، تنها برای چند هفته کافی است.

واشینگتن هفته گذشته 300 میلیون دلار کمک به اوکراین را اعلام کرده بود. آستین در این‌باره توضیح داد که این کمک‌ها به لطف صرفه‌جویی در خریدهای اخیر پنتاگون تامین شده است.

این مقام بلند پایه نظامی آمریکا در ادامه گفت: «ما تنها توانسته‌ایم از این بسته اضطراری در طول دهه‌ها پس‌انداز غیرمنتظره حمایت کنیم.»

مشکل متقاعد کردن متحدان

آستین به دنبال متقاعد کردن متحدان اروپایی به این است که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، حتی در شرایطی که واشینگتن بودجه لازم برای ادامه کمک تسلیحاتی به کی‌یف را تمام کرده است، و نشانه‌های کمی وجود دارد که کنگره برای کمک بیشتر اقدام کند، باز هم به حمایت از اوکراین متعهد است.

پیشتر وزارت دفاع ایالات متحده، اعلام کرده بود آستین که اولین سفر خارجی خود را پس از درمان و بهبودی از سرطان پروستات انجام می‌دهد، مجدداً بر تعهد واشینگتن به کمک به اوکراین تاکید خواهد کرد.

مقامات آگاه می‌گویند که کمبود بودجه در حال حاضر بر روی میدان نبرد در جنگ اوکراین تأثیر گذاشته است و نیروهای اوکراینی باید منابع کم تسلیحاتی خود را مدیریت کنند.

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا که خواست نامش فاش نشود، گفت: «فکر می‌کنم متحدان ما کاملاً از وضعیت مالی ما آگاهند و اوکراینی‌ها بیش از هر کس دیگری از کمبود ناشی از ناتوانی ما در تأمین آن‌ها آگاه هستند.»

این در حالی است که مقامات آمریکا احتمال یافتن منابع اضافی پس‌انداز را بعید نمی‌دانند، ولی می‌گویند که این مبلغ برای جبران عدم اقدام کنگره ناکافی خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید