ترامپ خواستار «مصونیت مطلق» در پرونده مداخله در انتخابات شد

دادستان ویژه به دادگاه گفته استفاده از اقدامات «کلاهبردارانه» به منظور خنثی مختل کردن روند انتقال قدرت نباید اقدامی رسمی در نظر گرفته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه از دادگاه عالی ایالات متحده خواست در پرونده تلاش وی برای تغییر نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2020 و تشویق هوادارانش به حمله به کنگره او را دارای «مصونیت مطلق» اعلام کرده و از اتهامات تبرئه کند.

به گزارش «ان‌بی‌سی»، تیم حقوقی رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا خطاب به دادگاه عالی نوشت: «اگر رئیس‌جمهوری پس از ترک مقام خود با دادرسی کیفری روبرو شود، پست ریاست جمهوری از کار می‌افتد و رئیس‌جمهوری نمی‌تواند استقلال حیاتی خود را حفظ کند. اگر دادگاه درخواست ترامپ را رد کند، تمام رئیس‌جمهوری‌های بعدی در برابر باج‌خواهی و اخاذی ضربه‌پذیر می‌شوند.»

تیم ترامپ همچنین این احتمال را مطرح کرد که اگر دادگاه عالی درخواست وی برای رد اتهامات را نپذیرفت، لااقل پرونده وی را برای حقیقت‌یابی به دادگاه‌های پایین‌تر ارجاع دهد. این امر در تلاش جک اسمیت، دادستان ویژه وزارت دادگستری، برای آغاز محاکمه ترامپ قبل از انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر وقفه می‌اندازد.

تیم اسمیت پیشتر استدلال کرده که هیچ مصونیت فراگیری وجود ندارد تا مانع از پیگرد قانونی روسای جمهوری پیشین به دلیل اقدامات جنایی‌شان شود. اسمیت در توضیحات قبلی خود به دادگاه گفته بود استفاده از اقدامات «کلاهبردارانه» به منظور خنثی مختل کردن روند انتقال قدرت نباید اقدامی رسمی در نظر گرفته شود.

ادعای مصونیت ترامپ در پرونده تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات و حمله به کنگره آمریکا را تیم حقوقی ترامپ پارسال مطرح کرد، و تاکنون توسط چندین مرجع به چالش کشیده شده است. ترامپ ادعا کرده در هیچ موردی گناهکار نیست.

تانیا چوتکان، قاضی منطقه واشینگتن دی‌سی، ماه دسامبر پارسال ادعای ترامپ برای مصونیت را رد کرد. هیئتی متشکل از سه قاضی دادگاه تجدید نظر منطقه کلمبیا حکم قاضی چوتکان را در ماه فوریه امسال تأیید کرد، که باعث شد ترامپ به دادگاه عالی آمریکا مراجعه کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید