کوبا آمریکا را به مداخله در امور داخلی خود متهم کرد

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بعدا گفت این ادعا كه واشینگتن پشت اعتراضات مردم کوبا بوده است «پوچ» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه کوبا روز دوشنبه اعلام کرد کاردار آمریکا، که دیپلمات ارشد واشینگتن در این کشور است، را به دنبال اعتراضات مردمی روز یکشنبه احضار کرده است. هاوانا دولت آمریکا را به تلاش برای گسترش تظاهرات ضد دولتی و مداخله در امور داخلی کوبا متهم کرده است.

به گزارش «رویترز»، مردم پنج شهر سراسر کوبا، به ویژه سانتیاگو، دومین شهر بزرگ این کشور، در واکنش به بی‌برقی‌ چندساعته و کمبود مواد غذایی، از روز یکشنبه به تظاهرات علیه دولت این کشور پرداخته‌اند.

دولت آمریکا اواخر شب یکشنبه اعلام كرد كه این اعتراضات را تحت نظر دارد، و افزود دولت كوبا را ترغیب می‌كند تا به حقوق بشر معترضان احترام بگذارد و نیازهای قانونی مردم این کشور را تامین کند.

این اظهارات واشینگتن باعث شد وزارت خارجه كوبا بنیامین زیف، کاردار آمریکا، را برای ملاقات با كارلوس فرناندز د كوسیو، معاون وزیر امور خارجه این کشور فرا بخواند. یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بعدا گفت این ادعا كه واشینگتن پشت اعتراضات مردم کوبا بوده است «پوچ» است.

به گفته رویترز، آخرین درگیری میان دو دشمن دیرینه نشان می‌دهد که روابط سرد کوبا و آمریکا حتی پس از رسیدن جو بایدن به ریاست جمهوری در سال 2021 بهبود نیافته است.

وزارت امور خارجه کوبا روز دوشنبه اتهام دیرینه حکومت کمونیستی این کشور را تکرار کرد که تحریم‌های دوران جنگ سرد ایالات متحده و سایر تحریم‌ها علیه هاوانا دلیل اصلی فقر کوبایی‌هاست و هدف آن بی‌ثبات کردن این کشور است.

به گفته رویترز، اعتراضات روز یکشنبه بزرگترین تظاهرات تأیید شده از اکتبر 2022 بود، هنگامی که به دلیل طوفان ایان برق در سراسر جزیره حدود یک هفته قطع شد. تظاهرات مردمی در کوبا امری نادر است، چرا که مقامات این کشور دید مثبتی نسبت به ابراز مخالفت مردمی ندارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید