پکن: آمریکا حق دخالت در دریای جنوبی چین را ندارد

چین مدعی حاکمیت بر تقریباً کل دریای جنوبی چین از جمله آب‌ها و جزایر نزدیک به سواحل شماری از کشورهای همسایه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پکن در پی تاکید آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در سفرش به فیلیپین بر تداوم پایبندی آمریکا به دفاع از این کشور در مقابله با هرگونه حمله مسلحانه در دریای جنوبی چین، اعلام کرد که آمریکا حق ندارد در این آبراه مهم، مداخله کند.

لین جیان، سخنگوی وزارت خارجه چین سه‌شنبه 29 اسفند در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که ایالات متحده، طرفی در موضوع دریای چین جنوبی نیست و حق دخالت در مسائل دریایی چین و فیلیپین را ندارد.

جیان همچنین افزود: «همکاری نظامی آمریکا و فیلیپین نه تنها نباید به حاکمیت، حقوق دریایی و منافع چین در دریای چین جنوبی آسیب برساند، بلکه استفاده از آن برای تامین بستری برای ادعاهای غیرقانونی فیلیپین، باید کاهش یابد.»

جیان تاکید کرد که چین به اقدامات لازم برای دفاع قاطعانه از حاکمیت ارضی، حقوق و منافع دریایی خود و همچنین حمایت از صلح و ثبات در دریای چین جنوبی، ادامه خواهد داد.

سفر بلینکن به فیلیپین

این موضع در پی سفر بلینکن به فیلیپین که دومین سفر او از این دست از زمان به قدرت رسیدن فردیناند مارکوس جونیور در سال 2022 است، اعلام شد.

این سفر به عنوان بخشی از یک تور آسیایی کوتاه با هدف تقویت حمایت واشینگتن از متحدان منطقه‌ای خود در مقابله با چین انجام شد.

پکن مدعی حاکمیت بر تقریباً کل دریای جنوبی چین از جمله آب‌ها و جزایر نزدیک به سواحل تعدادی از کشورهای همسایه است.

این در حالی است که دیوان لاهه طی حکم خود تاکید کرد که ادعاهای پکن در مورد دریای جنوبی چین، فاقد هرگونه پایه و مبنای قانونی است.

منطقه دریایی مورد اختلاف، حدود سه و نیم میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد و نیروی دریایی چین با افزایش حضور خود در آن، مانع از فعالیت کشتی‌های ماهیگیری فیلیپینی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size