واشینگتن و تل‌‌آویو طرح‌های جایگزین حمله به رفح را بررسی می‌کنند

وزارت خارجه آمریکا به «العربیه»: روابط مستحکم واشینگتن با تل‌آویو بدین معنا نیست که اختلاف نظر وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با افزایش اختلاف‌نظرهای آمریکا و اسرائیل ناشی از تاکید بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بر حمله به شهر رفح، کاخ سفید سه‌شنبه 29 اسفند اعلام کرد که به زودی هیئت‌های آمریکایی و اسرائیلی در واشینگتن دیدار خواهند کرد تا راه‌های جایگزین حمله زمینی گسترده به رفح را بررسی کنند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا بار دیگر مراتب نگرانی عمیق خود را از احتمال انجام این عملیات زمینی، به نتانیاهو ابراز کرد.

موضوع مذاکرات جاری در قطر پیرامون تبادل اسیران و بحران انسانی کنونی در غزه نیز در گفت‌وگوی تلفنی بایدن و نتانیاهو مطرح شد.

طبق بیانیه کاخ سفید، بایدن ضرورت افزایش کمک‌ها برای نیازمندان در سراسر غزه به ویژه شمال این شهر را به نتانیاهو گوشزد کرد.

تنش بی‌سابقه بایدن و نتانیاهو

طرح اسرائیل برای حمله به رفح مملو از آوارگان فلسطینی، منجر به بروز تنش بی‌سابقه میان بایدن و نتانیاهو شده است تا حدی که طبق گفته منابع آگاه، بایدن به شکلی «محرمانه» به شماری از نمایندگان کنگره و سناتورها اطلاع داد که خواهان نشستی سرنوشت ساز و تعیین‌کننده با اسرائیل شده است.

از سویی وزارت خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه در اظهارات اختصاصی به «العربیه» اعلام کرد که روابط مستحکم واشینگتن با تل‌آویو بدین معنا نیست که اختلاف نظر وجود ندارد.

وزارت خارجه آمریکا در این اظهارات تاکید داشت که تل‌آویو قبل از رایزنی با واشینگتن، هرگز اقدام به انجام عملیات در رفح نخواهد کرد.

از سویی سازمان ملل متحد و بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی نسبت به حمله به رفح هشدار داده‌اند، به‌ویژه که 1.4 میلیون آواره فلسطینی به این شهر پناه برده‌اند.

این محافل در واکنش به طرح احتمالی اسرائیل برای انتقال اهالی رفح به مناطق امن، خاطرنشان کردند که هیچ مکان امنی در سراسر نوار غزه وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size