واکنش‌ مقامات غربی به پیروزی پوتین در انتخابات روسیه

ولودیمیر زلنسکی: این شبیه‌سازی انتخابات هیچ مشروعیتی ندارد. این شخص باید در دادگاه لاهه محاکمه شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه رسانه‌های روسی اعلام کردند در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که روز یکشنبه به پایان رسید، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با رای زیاد در مقام خود ابقا شد، مقامات غربی به این امر واکنش نشان دادند.

به گزارش «رویترز»، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده در این باره گفت: «با نظر به اینکه آقای پوتین مخالفان سیاسی خود را زندانی کرده و مانع از شرکت آنها در انتخابات شده است، این انتخابات آشکارا آزاد و عادلانه نیست.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین گفت: «این روزها دیکتاتور روسی در حال شبیه‌سازی انتخاباتی دیگر است. برای تمام جهان معلوم است که این فرد، همانطور که قبلاً هم کرده است، به خاطر قدرت هر کاری می‌کند، تا برای همیشه حکومت کند.»

زلنسکی افزود: «این شبیه‌سازی انتخابات هیچ مشروعیتی ندارد و نمی‌تواند داشته باشد. این شخص باید در دادگاه لاهه محاکمه شود، و این همان چیزی است که ما دنبالش هستیم.»

وزارت امور خارجه آلمان در حساب رسانه اجتماعی «ایکس» خود نوشت: «شبه‌انتخاب روسیه نه آزاد و نه عادلانه است، و نتیجه آن نیز هیچ‌کس را غافلگیر نکرد. حکومت پوتین استبدادی است. او به سانسور، سرکوب، و خشونت متکی است. انتخابات در اراضی اشغال‌شده اوکراین باطل است، و نمونه دیگری از نقض قوانین بین‌المللی است.»

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا در حساب ایکس خود نوشت: «مهلت رای‌گیری در روسیه تمام شده است. با برگزاری انتخابات غیرقانونی در قلمرو اوکراین، عدم وجود انتخاب برای رای‌دهندگان، و عدم نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا، انتخابات روسیه هیچ شباهتی به انتخابات آزاد و عادلانه ندارد.»

وزارت خارجه لهستان نیز در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: «انتخابات ریاست جمهوری کذایی روسیه از 15 تا 17 مارس 2024 برگزار شد. این رای‌گیری تحت شرایط سرکوب شدید جامعه صورت گرفت که یک انتخابات آزاد و دموکراتیک را غیرممکن کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید