نتایج اولیه انتخابات روسیه: پوتین 87.97 درصد پس از شمارش 24.4 درصد آرا را به دست آورد

هیچ یک از سه نامزد دیگر در برگه رای، چالش واقعی برای پوتین نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نتایج اولیه انتخابات روسیه نشان داد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری فعلی این کشور پس از شمارش 24.4 درصد آرا حدود 87.97 درصد آرا را به دست آورده است.

جمهوری فدرال روسیه یک‌شنبه 27 اسفند، شاهد سومین و آخرین روز انتخابات ریاست جمهوری بود که طبق داده‌های الکترونیکی کمیسیون مرکزی انتخابات، نرخ مشارکت مردم 61.37% اعلام شده است.

حجم مشارکت در پنج منطقه تووا، جمهوری خلق دونتسک، کوزباس، اوستیای شمالی و یامال بیش از 80٪ و در چچن 90٪ برآورد شده است.

تعداد رای دهندگان در داخل روسیه بیش از 112 میلیون و حدود دو میلیون روسی خارج از کشور در این انتخابات شرکت کردند.

در این انتخابات به علاوه پوتین، 3 نامزد دیگر یعنی لئونید اسلاتسکی، نامزد حزب لیبرال دموکرات، نیکولای خاریتونف، نامزد حزب کمونیست، و ولادیسلاو داوانکوف نامزد حزب نوین خلق با هم رقابت می‌کنند.

این انتخابات، هشتمین انتخابات ریاست جمهوری روسیه از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است.

پوتین در سخنرانی ویژه خود خطاب به مردم روسیه از همه شهروندان خواست در انتخابات شرکت کنند. او در سخنانش تاکید کرد که سرنوشت روسیه تنها از سوی شهروندان تعیین می‌شود.

موضع مخالفان پوتین

دیمیتری مدودف ، رئیس جمهوری سابق روسیه، معترضانی که به آتش زدن صندوق‌های رای و ریختن رنگ در آنها دست زدند «خائن» و «همدست دشمن» توصیف کرد.

ایلا پامفیلووا، رئیس کمیسیون انتخابات شنبه اعلام کرد که 20 اقدام برای از بین‌بردن برگه‌های رای با ریختن مایعات مختلف در صندوق‌های رای و همچنین 8 مورد آتش‌زدن و تلاش برای منفجرکردن صندوق‌ها صورت گرفته است.

مدودف معترضان را تهدید کرد چه‌بسا به حبس‌هایی تا 20 سال به اتهام خیانت مواجه شوند.

مدودف در پستی در «تلگرام» گفت: «این اقدامات، کمک مستقیم به فاسدانی است که امروز شهرهای ما را بمباران می‌کنند.»

از سوی دیگر، حامیان الکسی ناوالنی، مخالف جان‌باخته در زندان ماه گذشته، از رای دهندگان خواستند تا ظهر یک‌شنبه، آخرین روز انتخابات، در اعتراضات علیه پوتین در یازده منطقه روسیه تجمع کنند.

تاثیر جنگ اوکراین

جنگ اوکراین انتخابات روسیه را تحت‌الشعاع قرار داده که به پوتین فرصت حکومت شش سال دیگر در کرملین را می‌دهد.

در دومین روز انتخابات، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اوکراین «اقدامات تروریستی» خود را تشدید کرده تا از این طریق با «نشان‌دادن فعالیت خود به حامیان غربی‌اش، کمک‌های مالی بیشتر و تسلیحات مرگبار درخواست کند.»

در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است در این راستا یک حمله پهپادی اوکراینی یک مرکز رای‌گیری در منطقه تحت کنترل روسیه در «زاپوریژیا» اوکراین را هدف قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید