ترامپ از نتانیاهو خواست به سرعت به جنگ غزه پایان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل خواست تا به سرعت به جنگ غزه پایان دهد.

ترامپ در مصاحبه با «فاکس نیوز» در پاسخ به سوالی درباره پیامی که می‌خواهد برای نتانیاهو در رابطه با جنگ غزه ارسال کند، گفت: «به او می‌گویم: این کار را تمام کن و سریع انجامش بده و به دنیای صلح برگرد.»

ترامپ در این مصاحبه روز یکشنبه، برای اولین بار از زمان حمله حماس به اسرائیل در هفتم اکتبر، خواستار پایان دادن به جنگ غزه شد.

او در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه اگر با نتانیاهو صحبت کند پیامش چه خواهد بود، گفت: «او باید به این موضوع پایان دهد، سریع این کار را انجام دهد و به دنیای صلح بازگردد. ما به صلح در جهان نیاز داریم. به صلح در خاورمیانه نیاز داریم.»

علاوه بر این، ترامپ انتقاد چاک شومر، رهبر اکثریت سنای آمریکا از اسرائیل را «اقدامى با انگیزه سیاست داخلی» توصيف كرد.

چاک شومر، رهبر اکثریت سنای آمریکا روز پنجشنبه گفت که اسرائیل باید «اصلاحات اساسی» برای دستیابی به صلح پایدار با فلسطینی‌ها انجام دهد.

اما به باور ترامپ، هدف شومر از این اظهارات به دنبال کسب رای بیشتر است و در این باره گفت: «من فکر می‌کنم او فلسطینی‌ها و تظاهرات بزرگ مربوط به آنها را می‌بیند و با خود میگوید من می‌خواهم به جای اسرائیل به این سمت بروم.»

ترامپ معتقد است که شومر «حمایت از اسرائیل را رها کرده است».

نکته قابل توجه این است که در اولین روزهای جنگ پس از حمله حماس به اسرائیل، ترامپ از نتانیاهو به دلیل «ناتوانی در جلوگیری از وقوع آن» انتقاد کرد.

ترامپ پیشتر متعهد شده بود که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی صلح را به خاورمیانه بازگرداند.

او گفته: «من دو کار انجام خواهم داد، از روز اول، قبل از شروع کار رسمی، برای توقف جنگ میان روسیه و اوکراین تلاش خواهم کرد. و صلح را در خاورمیانه باز می‌گردانم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید