یک سناتور جمهوری‌خواه از بایدن خواست کشتی‌های ایرانی در دریای سرخ را غرق کند

به نظر دان سالیوان، سناتور جمهوری‌خواه، تنها راه متوقف‌کردن حملات حوثی‌ها، این است که ایران بفهمد با عواقب مستقیم حمایت از آن‌ها مواجه خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دان سالیوان، سناتور جمهوری‌خواه جمعه 25 اسفند گفته که ایالات متحده باید در صورت ادامه حمله حوثی‌ها به نیروهای آمریکایی در دریای سرخ، کشتی‌های ایرانی را غرق کند.
این سناتور جمهوری‌خواه طی پیامی خطاب به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که حملات متعدد آمریکا برای از نابودی توانمندی‌های این گروه مورد حمایت ایران که ایالات متحده آن را به‌عنوان گروهی تروریستی طبقه بندی کرده، نتوانسته بازدارندگی لازم را ایجاد کند و جلوی هدف قراردادن کشتی‌های تجاری را بگیرد.


به نظر سالیوان، تنها راه متوقف‌کردن حملات حوثی‌ها، این است که ایران بفهمد با عواقب مستقیم حمایت از آن‌ها مواجه خواهد شد.
سالیوان در این پیام افزود که تهران باید بداند، موشک یا پهپادی که حوثی‌ها به سمت هر کشتی آمریکایی پرتاب خواهد کرد، غرق‌شدن کشتی‌های جاسوسی ایران را در پی خواهد داشت. به گفته او تهران باید دریابد که بهای این‌گونه اقدامات را خواهد پرداخت.
این پیام در حالی مطرح شده که حملات گروه حوثی مورد حمایت ایران به کشتی‌های آمریکایی و تجاری در این آبراه که 12درصد تجارت جهانی از آن عبور می‌کند، روندی فزاینده دارد.
شماری از ناظران تاکید دارند که حملات حوثی‌ها قطعا با هدایت و تامین داده‌های اطلاعاتی از سوی کشتی‌های ایرانی موجود در منطقه از جمله دو کشتی بهشاد و ساویز انجام می‌شود.
از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، حدود 75 حمله پهپادی و موشکی (100 حمله طبق گفته منابع آمریکایی)به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را با این توجیه که آنها مرتبط با اسرائیل بوده یا عازم بنادر اسرائیلی هستند، در حمایت از نوار غزه، انجام دادند.
حملات تقریباً روزانه حوثی‌ها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرده است به طی مسیری طولانی‌تر و گران‌تر در اطراف آفریقا روی آورند.
این حملات همچنین به غرق کشتی باری «روبی‌مار» مملو از مواد خطرناک انجامید که در پی غرق‌شدن آن، دولت یمن و دیگر محافل بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی هشدار دادند.
یکی از همین حملات به کشته‌شدن سه ملوان در حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» انجامید.
از سویی حملات حوثی‌ها بر نگرانی‌ها از بابت برهم‌خوردن ثبات خاورمیانه در اثر جنگ میان اسرائیل و حماس نیز دامن زده است.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید