دفاع بایدن از موضع چاک شومر: او نگرانی آمریکایی‌ها از نتانیاهو را ابراز کرد

سخنان انتقادی سناتور چاک شومر علیه عملکرد نتانیاهو در جنگ غزه موجی از واکنش‌ها را در میان مقامات اسرائیلی و اپوزیسیون دولت این کشور برانگیخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اظهارات جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پس از آن بیان می‌شود که چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات‌ها در مجلس سنای آمریکا طی اظهاراتی انتقاد‌آمیز از عملکرد نتانیاهو، اسرائیل را به برگزاری انتخاباتی جدید فراخواند.

شومر همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را مانع اصلی سر راه تحقق صلح دانسته و گفت نتانیاهو در بمباران نوار غزه و در میانه بحران انسانی جاری که در این باریکه به بار آورده «راه خود را گم کرده است.»

سخنان شومر موجی از واکنش‌ها را در میان مقامات اسرائیلی و اپوزیسیون دولت این کشور برانگیخت.

ابراز نگرانی آمریکایی‌ها

جو بایدن، رئیس کاخ سفید، جمعه 25 اسفند فراخوان رهبر اکثریت دمکرات‌های سنای آمریکا برای برگزاری انتخابات در اسرائیل را اظهارات درست ارزیابی کرد.

بایدن، به خبرنگاران از دفتر خود در کاخ سفید با اشاره به صداهایی که اخیراً در داخل آمریکا بلند شد و از سیاست نتانیاهو و نحوه مدیریت او در جنگ غزه انتقاد کرده بود ضمن صحه گذاشتن بر اظهارات شومر، گفت: «سخنرانی رهبر اکثریت سنا در مورد اسرائیل بیانگر نگرانی بسیاری از آمریکایی‌ها است».

اظهارات حمایت‌آمیز رئیس جمهوری ایالات متحده از شومر در واکنش به حمله حزب لیکود به رهبری نتانیاهو علیه رهبر اکثریت سنای آمریکا بود، که خواستار برگزاری انتخاباتی در اسرائیل جهت انتخاب جایگزینی برای نتانیاهو شده بود.

در واکنش به این اظهارات انتقادی شومر، حزب لیکود به رهبری نتانیاهو شامگاه پنج‌شنبه تاکید کرد که سیاست‌های نتانیاهو از حمایت گسترده مردمی برخوردار بوده و اسرائیل کشوری دموکراتیک و مستقل است و «جمهوری موز نیست».

بر اساس آنچه وب‌سایت «تایمز اسرائیل» گزارش داد، در این بیانیه همچنین آمده است: «نخست‌وزیر اسرائیل سیاست محکمی را رهبری می‌کند که از حمایت اکثریت مردم اسرائیل برخوردار است.»

حزب لیکود در ادامه بیانیه خود افزود: «برخلاف سخنان شومر، مردم اسرائیل از پیروزی کامل بر حماس حمایت و هرگونه دستور بین‌المللی برای ایجاد یک کشور تروریستی فلسطینی را رد می‌کنند، همچنین با بازگشت تشکیلات خودگردان فلسطین به غزه مخالف هستند».

در بیانیه حزب لیکود آمده بود «از سناتور شومر انتظار می‌رود به دولت منتخب اسرائیل احترام گذاشته و موضع آن را تضعیف نکند».

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون دولت اسرائیل نیز در اشاره به اظهارات انتقادآمیز شومر گفت سخنرانی شومر نشان از این دارد که نتانیاهو در حال از دست دادن بزرگ‌ترین تایید‌کنندگان اسرائیل در آمریکا است.

رهبر اپوزیسیون دولت اسرائیل گفت که «نتانیاهو زیان بزرگی به تلاش ملی برای پیروزی در جنگ و حفظ امنیت می‌رساند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید