حملات سايبرى و پهپادی اوکراین در دومین روز انتخابات ریاست جمهوری روسیه

اولین روز انتخابات ریاست جمهوری روسیه با پرتاب کوکتل مولوتوف و ریختن رنگ بر صندوق‌های رای توسط برخی معترضان همراه بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که اولین روز انتخابات ریاست جمهوری روسیه با پرتاب کوکتل مولوتوف و ریختن رنگ بر صندوق‌های رای توسط برخی معترضان همراه بود، بامداد شنبه در دومین روز انتخابات، مناطق مختلف روسیه شاهد حملات سایبری، موشکی و پهپادی از سوی اوکراین بود.

هم‌زمان، حزب «روسیه واحد» حاکم بر این کشور شنبه 26 اسفند اعلام کرد که تمامی سرویس‌های الکترونیکی این حزب در معرض یک حمله سایبری گسترده قرار گرفته و افزود که برای دفع این حمله برخی خدمات غیرضروری خود را به حالت تعلیق درآورده است.

در همین حال، وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور 8 موشک از نوع «آر .ام 70 وامپر» و 2 پهپاد اوکراینی را بر فراز منطقه بلگورود سرنگون کردند.

دیمیتری آزاروف، فرماندار منطقه سامارای اعلام کرد که پهپادهای اوکراینی به دو پالایشگاه نفت متعلق به شرکت دولتی روسنفت در این منطقه حمله کردند که یکی از تاسیسات این شرکت آتش گرفت. او گفت که این حملات پهپادی هیچگونه خسارت جانی در پی نداشت.

آزاروف همچنین در بیانیه‌ای که در حساب تلگرامی خود منتشر شد، گفت، آتش سوزی در پالایشگاه سيزران در منطقه رودخانه ولگا رخ داد، اما حمله به پالایشگاه نووکوپیشف خنثی شد.

حملات اوکراین در حالی انجام می‌گیرد که رای دهندگان روس در دومین روز از انتخاباتی که قرار است شش سال دیگر به حکومت 25 سال بدون رقیب پوتین رسمیت ببخشد.

مسکو پیش از این نسبت به قرار گرفتن این کشور در معرض حملات سایبری و فشارهای خارجی و همچنین حوادث امنیتی، حملات مرزی یا تلاش برای تهاجم گسترده هشدار داده بود.

پوتین که به عنوان یک نامزد مستقل با حمایت حزب «روسیه واحد» در انتخابات شرکت می‌کند، اوکراین را متهم کرد که به دنبال خرابکاری در روند اجرای انتخابات است.

پوتین در سخنانی که ر وز جمعه در جلسه شورای امنیت روسیه ایراد کرد، با عصبانیت گفت: «این حملات دشمن بدون مجازات نخواهد ماند».

اولین روز از سه روز رای‌گیری در روسیه شاهد ناآرامی‌هایی در مناطق مختلف روسیه بو که طی آن تعدادی از معترضان به صندوق‌های رای رنگ ریختند. در یک حادثه دیگر، به یک مرکز رای‌گیری در زادگاه پوتین با کوکتل مولوتوف حمله شد.

بر اساس آنچه مقامات روسی تایید کردند، نرخ مشارکت در روز اول از 35 درصد فراتر رفته است.

طبق گفته مقامات بیش از 114 میلیون شهروند روسی از جمله ساکنان مناطق اوکراینی اشغال شده که مسکو آن‌ها را سرزمین‌های جدید خود می‌داند حق رای دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید