آمریکا نحوه پاسخ به اسرائیل در صورت عملیاتی شدن طرح حمله به رفح را بررسی می‌کند

به گفته یکی از منابع شبکه «NBC» واشینگتن به اسرائیل توصیه کرده است که با اجتناب از دست زدن به عملیات نظامی بزرگ در رفح در عوض آن به انجام مأموریت‌های «ضدتروریستی» در این شهر اکتفا کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در میان تنش‌های فزاینده با جو بایدن، رئیس جمهوری دموکرات آمریکا، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، جمعه بار دیگر بر عزم کشورش برای انجام عملیات نظامی حمله به شهر رفح در جنوب نوار غزه تاکید کرد.

کاخ سفید، جمعه 25 اسفند، به‌رغم تاکید این‌که هیچ گونه طرحی از سوی اسرائیل در رابطه با رفح ارائه نشده است، افزود که در پشت صحنه تحرکاتی به‌منظور بحث در مورد چگونگی واکنش آمریکا به هرگونه اقدام نظامی احتمالی اسرائیل در رفح جریان دارد.

بررسی گزینه‌ها

یک مقام سابق و 3 مقام فعلی آمریکا، شنبه 26 اسفند طی اظهاراتی به شبکه «NBC» فاش کردند که دولت بایدن در حال بررسی چندین گزینه برای پاسخ دادن به این سوال است که اگر نتانیاهو بی‌اعتنا به هشدارهای مکرر رئیس جمهوری ایالات متحده و بدون برنامه‌ای قابل‌اعتماد برای محافظت از غیرنظامیان به شهر رفح در جنوب نوار غزه که هزاران آواره فلسطینی در آن پناه برده‌اند، اقدام به یورش نظامی کند، چه باید کرد.

یکی از این مقامات همچنین فاش کرد که واشینگتن به دولت اسرائیل توصیه کرده است که از عملیات نظامی بزرگ در رفح اجتناب کند و در عوض آن به انجام مأموریت‌های «ضدتروریستی» اکتفا کند.

این گفت‌وگوها در بحبوحه نگرانی فزاینده در دولت آمریکا و ناامیدی در میان دموکرات‌های کنگره از اینکه تل آویو به سادگی درخواست‌های بایدن را نادیده می‌گیرد، در جریان است.

در همین راستا، کریس ون هولن، سناتور دموکرات ایالت مریلند، گفت: «رئیس جمهوری ایالات متحده بارها از دولت اسرائیل خواسته است تا اقدامات خاصی را برای حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی انجام دهد، اما نتانیاهو نیز مکرراً آن‌ها را نادیده گرفته است.»

این سناتور دموکرات همچنین افزود که این رفتار اسرائیل، جایگاه واشینگتن را ضعیف جلوه می‌دهد.

هشدار سازمان‌های بین‌المللی

این اظهارات نتانیاهو مبنی بر موافقت با طرح عملیات نظامی در رفح در حالی بیان می‌شود که بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی، کشورهای غربی و عربی هشدار داده‌اند که هرگونه حمله اسرائیل به شهر رفح که با حدود 1.4 میلیون آواره فلسطینی از نظر جمعیتی پرتراکم شده است، فاجعه‌ای بزرگ‌تر به بار خواهد آورد.

سازمان ملل همچنین هشدار داد که هیچ مکان امنی در کل نوار غزه وجود ندارد و به همین دلیل آوارگان رفح قابل انتقال نیستند و صحبت در مورد این موضوع یک نوع خیال‌پردازی است.

کشور مصر که هم‌مرز و در مجاورت با نوار غزه قرار دارد نیز نسبت به حمله زمینی اسرائیل به این شهر هشدار داده و هدف از چنین اقدامی را کوچاندن اجباری فلسطینیان تلقی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید