رویترز: ترامپ به سازمان «سیا» دستور کارزار تبلیغاتی علیه چین را داده بود

مورخان اطلاعاتی به رویترز گفته‌اند وقتی که کاخ سفید دستور اقدام به سیا می‌دهد، آن دستور تحت تمام دولت‌ها به قوت خود باقی می‌ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات امنیتی اسبق ایالات متحده در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری «رویترز» فاش کردند که دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود به سازمان اطلاعات خارجی آمریکا «سیا» دستور داده بود یک عملیات مخفی تبلیغاتی علیه حکومت کمونیستی چین راه‌اندازی کند.

سه مقام آمریکایی پیشین به رویترز گفته‌اند كه سیا در سال 2019 یک کارگروه کوچک ایجاد کرد که کارش این بود که با استفاده از شناسه‌های جعلی در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی، «روایات منفی» علیه شی جین‌ پینگ، نخست وزیر چین، و مقامات دولت وی اشاعه دهد. وظیفه دیگر این کارگروه ارائه اطلاعات ضد دولت چین به رسانه‌های خبری بین‌المللی بود.

کارگروه سیا دست به ترویج ادعاهایی زد مبنی بر اینکه اعضای حزب کمونیست چین پول‌هایی که از «مسیرهای فاسد» به دست آمده بود را در خارج از کشور مخفی کرده‌اند. این کارگروه همچنین «ابتکار کمربند و جاده» چین، که تحت آن پکن پروژه‌های زیرساختی در کشورهای در حال توسعه را مورد تأمین مالی قرار می‌دهد، را «فاسد و بی‌فایده» اعلام کردند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به انتشار این خبر گفت: «اخبار مربوط به ابتکار عمل سیا نشان می‌دهد كه دولت آمریكا از فضای افكار عمومی و سكوهای رسانه‌ای به عنوان سلاحی برای اشاعه اطلاعات دروغین و دستکاری افكار عمومی بین‌المللی استفاده می‌كند.»

مقامات پیشین آمریکا در پاسخ به درخواست رویترز برای روشنگری در این باره، از ارائه توضیحات جزئی خودداری کردند، اما تاکید کردند كه روایت‌های تحقیرآمیز سیا درباره حکومت چین، گرچه در قالب یک عملیات تبلیغاتی مخفی پخش شد، اما ریشه در حقیقت داشت.

رویترز نتوانست میزان تأثیرگذاری عملیات مخفی سیا علیه چین را مشخص کند. این خبرگزاری همچنین نتوانست مشخص کند که آیا دولت بایدن کماکان آن برنامه را ادامه می‌دهد یا خیر. با این وجود، مورخان اطلاعاتی به رویترز گفته‌اند وقتی که کاخ سفید دستور اقدام به سیا می‌دهد، آن دستور تحت تمام دولت‌ها به قوت خود باقی می‌ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید